کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۵۳۷
تاریخ خبر:

صورتحساب‌ مالیاتی ۱۴۰۲

صورتحساب‌ مالیاتی 1402

ریز دقیق مالیات‌های دریافتی از خودروها و خانه‌های لوکس و خالی، ‌فرارهای مالیاتی و اینفلوئنسرها و سازمان‌های انقلابی

روزنامه هفت صبح| دیروز رئیس کل سازمان امور مالیاتی حرف‌های مهمی زد. بخشی از آن به مالیات خانه‌های لوکس و خالی، خودروهای لوکس، مالیات سازمان‌های انقلابی، مالیات بلاگرها، چه بالای 5 هزار فالوئر و چه کمتر از آن مربوط می‌شد. خلاصه آن را می‌خوانید:

 

مالیات سلبریتی‌ها: قانون‌گذار، سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده کسانی که از یک تعدادی بیشتر دنبال کننده دارند مالیات بگیرد. این بدان معنا نیست که اگر از کسانی که تعداد کمتری دنبال کننده داشتند مالیات نگیریم. بلکه باید از این افراد نیز اخذ شود.

 

طبق قانون، باید از هر فردی که درآمدی کسب می‌کند که بیش از حد مجاز معافیت مالیاتی باشد مالیات بگیریم. برای ما فرقی نمی‌کند که این فرد یک تاجر، پزشک است یا از فضای مجازی درآمد کسب می‌کند. در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ کسانی که بالاتر از ۵۰۰ هزار دنبال کننده داشتند مورد بررسی مالیات بر درآمد قرار گرفتند که ۵۵۱ کاربر شناسایی شدند.

 

از این تعداد مجموع تراکنش مالی بیش از ۱۲۳ اینفلوئنسر ۲۳۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۰ نسبت به صدور ۱۴۹ برگه تشخیص مالیات با مجموع ۱۱۹ میلیارد تومان اقدام شد.

 

در سال ۱۳۹۹ تعداد ۶۴ برگه مالیات با مجموع دو میلیارد تومان صادر شد. تاکنون 7/6میلیارد تومان مالیات از این محل وصول شده است.

 

همه بنیادها و نهادهای انقلابی بر اساس قانون مالیات می‌دهند و هیچ تبعیضی وجود ندارد.شرکت‌های وابسته به نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی موظف به پرداخت مالیات هستند و ما از آنها مالیات دریافت می‌کنیم مگر اینکه از معافیت قانونی برخوردار باشند. در ۱۰ ماهه سال جاری ۱۷۰۰ میلیارد تومان از شرکت‌های وابسته به بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی مالیات دریافت کردیم.

 

آنچه در قانون تعیین شده اخذ مالیات از خانه‌ها یا خودروهای بالای یک رقمی است. مثلا سال گذشته خانه‌های ۱۰ میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شد که با نرخ تورم افزایش یافت و در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۲۰ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۳ به ۳۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

 

در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۲ هزار واحد مسکونی لوکس شناسایی شد که ۴۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۰ هزار واحد لوکس شناسایی شد که ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود. در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۶۰ هزار واحد شناسایی شد که مالیات تعیین شده آنها حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان است. این مالیات در فرآیند وصول است و تا بهمن ماه فرصت پرداخت این مالیات وجود دارد. اگر افرادی مالیات را پرداخت نکنند عملیات اجرایی را آغاز می‌کنیم.

 

تا امروز حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات از محل خانه‌های گرانقیمت وصول شده است.در سال ۱۴۰۰ برای ۱۷۷ هزار خودرو گرانقیمت ۲۰۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین شد. در سال ۱۴۰۱ برای حدود ۲۵۲ هزار خودرو ۲۳۰۰ میلیارد تومان مالیات در نظر گرفتیم و در سال ۱۴۰۲ برای ۱۶۲ هزار خودرو ۲۸۰۰ میلیارد تومان مالیات تعیین شد که تا انتهای بهمن مهلت پرداخت دارند. تاکنون از کل این ارقام ۱۵۰۰ میلیارد تومان وصول شده است، زیرا نقل و انتقال خودرو سریع‌تر از مسکن انجام می‌شود.

 

وزارت راه و شهرسازی باید هر ساله اطلاعات خانه‌های خالی را به ما اعلام کند. اطلاعات خانه‌های خالی ۱۴۰۱ باید تا خرداد ۱۴۰۲ به دست ما می‌رسید که با تاخیر به ما واصل شد. ابتدا ۱۹ هزار واحد مسکونی خالی در آذرماه سال جاری ارائه و ششم دی ماه نیز ۵۹ هزار واحد خالی را معرفی کردند. حدود ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای این واحدها مالیات تعیین شده است. البته دشواری‌هایی برای شناسایی خانه‌های خالی برای وزارت راه و شهرسازی وجود دارد که با اصلاحات چند باره در مکانیزم شناسایی همراه می‌شود.

 

ما اصناف را رتبه‌بندی می‌کنیم. قدم اول این است که تعامل مثبتی با مودیان از جمله اشخاص حقیقی داشته باشیم. از اشخاص و مشاغل برای کسری بودجه دولت کیسه ندوختیم. ما فقط ۳۵ تا ۳۶ هزار میلیارد تومان مالیات برای مشاغل در نظر گرفتیم. حدود ۹۰ درصد مالیات‌ها زیر ۲۰ میلیون تومان است.

 

قانون‌گذار در پی آن است که دایره شمول افرادی که به سامانه مودیان متصل می‌شوند افزایش دهد. البته برای برخی صنوف مثل پزشکان و طلافروشان استدعا کردیم که از این ابزارهای نوین مالیاتی استفاده کنید.

 

یک فعال  در حوزه طلا در کردستان که  ۶۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته شناسایی کردیم. همچنین یک شرکت در آذربایجان غربی که در حوزه آهن قراضه فعالیت می‌کرد ۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشت که آن را شناسایی کردیم.

 

همچنین  ۴۰۰ میلیارد تومان یک فرد در حوزه رمز ارز  فرار مالیاتی داشت که شناسایی شد. در حوزه فولاد در آذربایجان شرقی و زنجان ۷۵۰ میلیارد تومان  فرار مالیاتی صورت گرفت که این موارد نیز شناسایی شدند.

 

دو پرونده فاکتور فروشی در یزد به ترتیب به میزان ۱۲ هزار میلیارد تومان  و ۲۸۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی با کمک سایر دستگاه‌ها شناسایی شد.

 

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته که از ۴۷ میلیون تومان قبل به حدود ۱۴۴ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

 

اگر مودیان مالیاتی بدهی‌های خود را تا انتهای بهمن پرداخت کنند جرایم‌شان به صورت 100درصدی بخشوده می‌شد. برای اشخاص حقیقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی دو میلیارد تومان است. این اقدام را انجام دادیم تا پرونده‌ها مختومه شود. همچنین امکان بخشودگی 100درصدی را برای کسانی که نسبت به مالیات اعتراض داشتند ایجاد کردیم. اگر انصراف الکترونیکی را تایید کند ما تخفیف ۱۰۰درصد را اعمال می‌کنیم. هدف این است که افراد با آسودگی خاطر به کسب و کار خود بپردازند.

 

 

 

 

کدخبر: ۵۵۳۵۳۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر