کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۲۷۰
تاریخ خبر:
در نشست خبری ششمین کنفرانس بین المللی صنعت پخش ایران اعلام شد

دورهمی بزرگ صنعت پخش

دورهمی بزرگ صنعت پخش

ششمین کنفرانس بین المللی صنعت پخش ایران اردیبهشت ماه سال آینده در کیش طبق روال سال های قبل و با حضور حداکثری فعالان این صنعت و مدیران و دست اندرکاران دولتی و حلقه های موثر در زنجیره پخش کشور برگزار خواهد شد.

هفت صبح| به این منظور در نشست خبری که با حضور اعضای انجمن صنعت پخش و با حضور خبرنگاران برگزار شد ابعاد و سیاست های این کنفرانس به صورت مشروح مورد بررسی قرار گرفت.

 

حضور زنجیره پخش در کنفرانس ششم

دکتر سهراب کارگر، رئیس هیأت مدیره انجمن صنعت پخش ایران در این نشست با اشاره به این که ششمین کنفرانس صنعت پخش ایران با همت تشکل ها و فعالان اقتصادی این صنعت و سازمان های مرتبط در تاریخ 18 تا 20 اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد، گفت: هدف اصلی این رویداد ایجاد ارتباط اثربخش بین عوامل تاثیرگذار در زنجیره پخش است؛ شرکت هایی که به شرکت های توزیع سرویس می دهند و شرکت هایی که سرویس می گیرند؛ مانند شرکت های تولیدکننده، واردکننده، بانک ها، تولیدکننده های خودرو، انبارها، قفسه ها، سوپرمارکت ها و ...

 

وی با بیان این که بازار ما یک بازار ناشناخته محسوب می شود، به همین منظور نزدیک کردن عوامل اثرگذار باعث افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها خواهد شد افزود: با شناخت دیدگاه های مشترک می توان به این دو شاخص رسید.

 

به گفته کارگر ضلع سوم این همایش، حضور نهادهای دولتی و نظارتی است که حضور و مداخله بسیار بالایی را در فعالیت شرکت های پخش دارد، لذا برطرف کردن گلوگاه ها و مشکلات ناشی از این مداخلات اهمیت دارد و این سمینار با ایجاد ورکشاپ ها و حضور مدیران دولتی و نهادها راهکارهایی برای بهبود گلوگاه ها ارایه خواهد کرد.

 

رئیس هیأت مدیره انجمن صنعت پخش ایران ادامه داد بسیار اهمیت دارد که بتوانیم صنعت پخش را در قالب یک هاب NGO توزیع و فروش منطقه ای ببینیم که البته در سال قبل چند نهاد مردم نهاد بین المللی نیز در کنفرانس پنجم حضور یافتند و امیدواریم در سال آینده با مرکزیت یکی از دو کشور عمان یا ترکیه، یک تشکل منطقه ای برای بهبود توسعه کسب و کار صنعت پخش دارو و غذا ایجاد شود و در این راستا تفاهم نامه ایران و اوراسیا کمک زیادی برای صادرات به یک بازار 190 میلیون نفری خواهد کرد؛ چراکه حضور سبد کالاهای اف ام سی جی در این منطقه بسیار می تواند پررنگ واقع شود.

 

بروز کردن نسبت به دانش نوین صنعت توزیع در دنیا هدف دیگری بود که رییس انجمن بر آن تاکید کرد و گفت: هرچند در برخی بخش ها عقب هستیم اما با استفاده از هوش مصنوعی که در دنیا در حال رشد است و یا اینترنت اشیا و تکنولوژی های نوین دیگر که در صنعت پخش دنیا رسوخ کرده، در این کنفرانس سعی می کنیم به یک چراغ راه دست یافته و اعضا و دست اندرکاران را به این سو ببریم که برای پیشرفت نیازمند ابزارها هستیم.

 

وی با اشاره به این که بخش دیگر این کنفرانس به ضلع دانشگاه برمی گردد افزود: در ایران به دلیل شرایط موجود، در حوزه فروش و مارکتینگ دروس مفیدی را در دانشگاه نداریم که بتواند به اصول اصلی این صنعت بپردازد، لذا سعی می کنیم با جذب استادانی مطلع در صنعت، ارتباط دانشگاه و صنعت پخش را منسجم تر کنیم.

 

به گفته او شناسایی و معرفی شرکت ها و سازمان هایی که در این صنعت به نوآوری دست یافته و از روش ها و دانش نوین استفاده می کنند و همچنین برگزاری کارگاه هایی که این دانش را در اختیار سایر افراد و شرکت کنندگان قرار خواهد داد بخش دیگری از این گنفرانس خواهد بود.

 

به گفته این فعال صنعت پخش بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته، بالای 98 درصد شرکت کنندگان در پنجمین کنفرانس این صنعت از دوره ها و فعالیت های آن ابراز رضایت کرده اند.

 

انجمن ملی صنعت پخش ایران با 20 شعبه در کشور و به پشتوانه 2000 عضو با گردش مالی سالانه بیش از 950 هزار میلیارد تومان و بهره‌گیری بیش از 120 هزار نیروی انسانی به‌صورت مستقیم، مأموریت توزیع سراسری قریب به 100 درصد دارو، 90 درصد محصولات غذایی، آرایشی، بهداشتی و شوینده و درصد قابل توجهی از لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، محصولات دخانی، روانکارها و لوازم تحریر و غیره را از مبادی تأمین تا کلیه سطح‌های عرضه خرده‌فروشی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غیره را به‌صورت مویرگی، با قیمت یکسان و با کیفیت مناسب در سراسر کشور بر عهده داشته و نقش بسیار مهمی در زنجیره عرضه محصولات و بهبود و توسعه نظام توزیع کشور ایفا می‌کند.

 

وی افزود: انجمن ملی صنعت پخش ایران برای موفقیت اعضای خود در بازار رقابتی و تبدیل شدن انجمن به یکی از بزرگ‌ترین نهادهای غیردولتی، رویکردی فعال در زمینه افزایش سطح دانش حرفه‌ای و استفاده از پژوهش‌های علمی دارد، بدیهی است تعامل با تمام بازیگران تأثیرگذار این عرضه در رخدادی ملی به تحقق این اهداف و چشم‌انداز کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

2024 از پیچیده ترین سال ها

 

دکتر مرادی، عضو هیأت مدیره و رئیس کمیته علمی کنفرانس نیز درباره ششمین کنفرانس صنعت پخش با بیان این که صنعت پخش یکی از پیچیده ترین کسب و کارهاست گفت: جایگاه شرکت ها، حلقه واسط بودن بین تولید و مصرف و تنوع موجود بر این پیچیدگی می افزاید و در کنار مشکلات اقتصادی کشور، فعالان این صنعت چندین برابر سایر فعالان اقتصادی در معرض پیچیدگی های بیشتر قرار دارند.

 

وی افزود: سال جاری میلادی یکی از پیچیده ترین سال ها از نظر نشریات بین المللی است و اگر هر چه سریعتر به داد صنعت نرسیم تعداد زیادی از شرکت های توزیع ورشکست خواهند شد و این که چه مدل کسب و کاری را تعریف کنیم تا در این تندباد، خود را حفظ کند، بهترین جا برای ارایه این راه حل در همین کنفرانس ششم صنعت پخش است.

 

 

ارتقای تعاملات داخلی و جهانی

 

در ادامه این مراسم دکتر شیروانی دبیر انجمن نیز گفت: توسعه بازار شرکت‌های تولیدکننده موادغذایی، دارویی، بهداشتی و نیز توسعه سبد شرکت‌های صنعت پخش، نگاه ویژه به حوزه لجستیک و حمل و نقل و گسترش ارتباطات بین‌المللی این حوزه استراتژیک از اصلی‌ترین اهداف برگزاری این دوره از رویداد است.

 

وی افزود : در تلاش هستیم برای سال آینده تمام بخش های صنعت پخش شامل تولیدکنندگان خودرو وتجهیزات، بانک ها، فعالان بازار سرمایه، تولیدکنندگان نرم افزارها، شرکت های حمل و نقل و همچنین شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های داخلی و خارجی حضور پررنگ تری داشته باشند.

 

وی افزود: با توجه به عدم محدودیت اخذ ویزا در جزیره کیش، شرکت های بین المللی و به ویژه متخصصان خارجی تمایل بیشتری برای حضور در کنفرانس و نمایشگاه صنعت پخش ایران دارند.

 

شیروانی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت مطالبه گری در صنعت پخش تاکید کرد و گفت: بخش اول مشکلات صنعت پخش مربوط به ساختار داخلی شرکتها نظیر مشکلات مربوط به نیروی انسانی و مالی و… است اما بخش دوم مربوط به قوانین، دستورالعمل ها و تصمیمات دولت است که در بسیاری از موارد تصمیمات مقطعی و نسنجیده مشکلات بخش اول را نیز تشدید می کند. لذا باید با مطالبه گری و تعامل نزدیک تر با دولت و مجلس، مشکلات صنعت پخش را کاهش داد.

 

وی در ادامه به اهداف برگزاری ششمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی صنعت پخش اشاره و افزود: حرکت در میسر تقویت ارتباطاات بین‌المللی اعضای انجمن صنعت پخش و ایفای نقش جدید انجمن در راهبردی گسترش ارتباطات بین‌المللی حوزه FMCC در ایران و بالا بردن سطح آگاهی و دانش فعالان حوزه صنعت پخش از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی با دعوت از کارشناسان و مدرسین برجسته بین‌المللی از جمله اهداف این کنفرانس است.

 

 

تقویت ارتباطات بین المللی در صنعت پخش

 

به گفته او تشکیل پاویون‌های بین‌المللی با همکاری اتاق‌های بازرگانی مشترک، سازمان توسعه تجارت و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، دعوت از شرکت‌های بین‌المللی معتبر تولیدکننده و تأمین کننده تجهیزات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، لجستیکی صنعت پخش، دعوت از هیأت‌های تجاری بین‌المللی با همکاری وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور و سفارتخانه‌های مقیم جهت حضور هیأت‌های تجاری و بازدید از رویداد، تشکیل زون صادرات در نمایشگاه و ارائه آخرین دستاوردهای شرکت‌های داخلی با دعوت از تجار و بازرگانان بین‌المللی به ویژه کشورهای همجوار از جمله کشورهای حوزه خلیج‌فارس و Cis و برنامه‌ریزی عقد تفاهم‌نامه و قراردادهای همکاری و فروش محصولات صادراتی نیز بخش دیگری از فعالیت های این کنفرانس برای مشارکت کنندگان است.

 

دعوت از مسئولان و مقامات کشوری به‌ویژه بخش دولتی در راستای ارائه چالش‌ها و پیگیری مطالبات و نیازهای صنعت پخش، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید برجسته با موضوع آشنایی با قواعد تجارت بین‌الملل، آشنایی شرکت‌های پخش به‌روز‌ترین سیستم‌ها و نرم‌افزارهای فعال در حوزه، آشنایی فعالان صنعت پخش با صنایع وابسته از جمله صنعت خودروهای سنگین و سبک و به‌روزترین تکنولوژی‌ها در حوزه پخش، توزیع و لجستیک، ارتباط مستقیم شرکت‌های تولیدکننده و شرکت‌های پخش جهت اخذ قرارداد توزیع در استان‌های کشور و ارتباط مستقیم با شرکت‌های پخش استانی و ارتباط با شعب انجمن ملی صنعت پخش ایران در بیش از 20 استان از جمله دیگر اهداف برگزاری این رویداد بزرگ است.

 

 

 

 

 

 

کدخبر: ۵۵۳۲۷۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر