کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۶۰۹۰۴
تاریخ خبر:

همه آنچه باید درباره اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بدانید

همه آنچه باید درباره اهمیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بدانید

سرمایه‌گذاری در بازار‌ طلا بدون اجرت و‌ کارمزد

هفت صبح| بورس با دامنه نوسانش داد سرمایه‌گذاران را درآورده. دلار چند ماهیست سیر نزولی دارد و تکلیف بیت‌کوین و رمزارزها مشخص نیست. احتمالا طلا بتواند گزینه راهگشایی برای عبور از این روزهای پرچالش باشد. ولی اگر بخواهیم طلا از طلافروش‌ها بخریم، با اجرت و سود و کارمزدی که دارند ممکن است در همان لحظه 30،40 درصد از دارایی‌مان را به باد بدهیم. درحالی که می‌توانیم با کمترین کارمزد سراغ صندوق‌های طلا در بورس برویم که نقدشوندگی بالایی دارند، کارمزدشان بسیار ناچیز است و از طرف دیگر دقیقا مطابق با تغییرات قیمت طلا حرکت می‌کنند.

  

چرا باید سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا را جدی گرفت؟

 

مهم‌ترین مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجمیع وجود نقد بدون استفاده است؛ چرا که بسیاری از مردم امکان سرمایه‌گذاری مستقیم در بسیاری از ابزارهای سرمایه‌گذاری را ندارند. همچنین از عواقب این سرمایه‌گذاری به علت نداشتن تخصص هراس دارند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند مبلغ پس‌اندازشان کمتر از چیزی است که بتوانند با آن سرمایه‌گذاری کنند درحالی‌که صندوق‌های سرمایه‌گذاری همه این موانع را رفع کرده و عموم مردم با اطمینان می‌توانند پس‌اندازهای حتی ناچیز خود را به این صندوق‌ها که توسط مدیران حرفه‌ای هر حوزه مدیریت می‌شود سپرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

  

خارجی‌ها در مورد صندوق‌های طلا چه می‌گویند؟

 

در اغلب کشورهای پیشرفته و ثروتمند دنیا شاهد این موضوع هستیم که مردم سرمایه‌شان را به امید سوداگری در بازار مسکن و یا طلا و ارز به خطر نمی‌اندازند؛ آنها از پتانسیل سرمایه‌گذاری در بورس آگاه شده‌اند و این موضوع را راهکار فعالیت اقتصادی و کسب سود خود قرار داده‌اند.

   

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا چگونه کار می‌کنند؟

 

صندوق‌های طلا ابزار نسبتا جدیدی هستند که این امکان را به سرمایه‌گذار می‌دهند تا بدون خرید سکه در این فلز گرانبها سرمایه‌گذاری کند. ضمن اینکه با توجه به ذات صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، این سرمایه‌گذاری به ‌صورت غیرمستقیم و از طریق یک سبدگردان حرفه‌ای انجام می‌شود تا در حد امکان از نوسانات ناگهانی سرمایه‌گذاری در امان باشد. همچنین ویژگی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه است. چنانکه در صندوق عیار این سرمایه‌گذاری با مبلغ ناچیز آغاز می‌شود درحالی‌که اگر کسی قصد خرید سکه طلا داشته باشد، باید کمی بیش از دو میلیون تومان برای خرید یک سکه کامل بپردازد.

  

صندوق‌های طلا پول مردم را کجا سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

 

عمده سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در سکه طلا است. صندوق سکه‌های مورد نیاز خود را خریداری کرده و نزد یک بانک عامل سپرده‌گذاری می‌کند. این سپرده‌ها در تابلوی بورس کالا قابل معامله است. همچنین این صندوق امکان ورود به بازار مشتقه برای پوشش ریسک سکه‌های خریداری شده را دارد و می‌تواند بخشی از دارایی خود را روی اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند.

   

با چقدر پول می‌شود در صندوق طلا سرمایه‌گذاری کرد؟

 

از مزایای این صندوق می‌توان به سرمایه‌گذاری در سکه طلا به‌صورت غیرمستقیم و با کمترین میزان سرمایه‌گذاری اشاره کرد. سرمایه‌گذار می‌تواند با حداقل یک هزار تومان اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق کند.

  

خرید سکه پر سودتر است یا سرمایه‌گذاری در صندوق طلا؟

 

صندوق‌های طلا از امکان بازارگردان برای نقدشوندگی بالا بهره‌مند هستند بنابراین چنانچه بازار به سمت صف خرید یا صف فروش متمایل شد، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود سرمایه‌گذاران را از وجود طرف معاملاتی مطمئن می‌کند تا با خیالی آسوده اقدام به انجام معاملات کنند. این امر باعث می‌شود که تفاوت نرخ بین عرضه و تقاضا به کمترین میزان برسد. درحالی‌که اگر فرد به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند در وهله اول تضمینی برای نقدشوندگی در شرایط سقوط بازار وجود ندارد و در قدم بعدی تفاوت بین نرخ‌های عرضه و تقاضا بسیار بیشتر از نرخ صندوق است و اطمینانی در مورد کسب سود در این بازار برای این دسته از سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

 

کدخبر: ۵۶۰۹۰۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر