کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۴۹۵۹۴
تاریخ خبر:

توهین به ایران در سریال ترکیه‌ای «من فرح هستم»

توهین به ایران در سریال ترکیه‌ای «من فرح هستم»

سریال ترکی «من فرح هستم» (Benim Adim Fara) که پخش آن از اسفند ۱۴۰۱ آغاز شده و اقتباسی از سریال آرژانتینی La Chica que Limpia است، ماجرای یک پزشک زن ایرانی به نام فرح (با بازی دمت اوزدمیر) را روایت می‌کند که بعد از اتفاقی که بین او و همسرش در ایران - که گویا یک آقازاده‌ی قدرتمند است - رخ می‌دهد، برای فرار از ایران به فرانسه، راهی ترکیه شود، اما پس از پی بردن به بارداری خود در استانبول، در آنجا ماندگار می‌شود. او پس از به دنیا آوردن پسرش، کریمشاه (با بازی راستین پاکنهاد، بازیگر کودک ایرانی) در استانبول، به زندگی در ترکیه به طور غیرقانونی ادامه می‌دهد.

ماجرای توهین به ایران در سریال ترکیه‌ای «من فرح هستم»

فرح با وجود داشتن مدرک پزشکی، برای درآوردن خرج خود و پسرش، کریمشاه که به یک بیماری نادر مادرزادی دچار است، به عنوان نظافتچی در استانبول کار می‌کند، به این امید که بالاخره یک روز بتواند با پسرش به فرانسه برود. در این میان، او یک روز به طور ناگهانی شاهد قتل یک پلیس مخفی به دست مافیا می‌شود. این اتفاق زندگی فرح و پسرش را دستخوش اتفاقات بسیاری می‌کند و آن‌ها را ناخواسته درگیر مافیا‌های خطرناک و بازی‌های آن‌ها می‌سازد. در ابتدا یکی از اعضای مافیا به نام طاهر (با بازی انگین آکیورک) مأمور قتل فرح می‌شود، اما پس از اتفاقاتی، رفته رفته عشق بزرگی میان فرح و طاهر شکل می‌گیرد.

فصل اول سریال «من فرح هستم» با استقبال مخاطبان ایرانی سریال‌های ترکیه‌ای مواجه شد، با این حال، فصل دوم این سریال که پخش آن از مهر ماه امسال آغاز شده، کام بینندگان ایرانی خود را تلخ کرده است. در فصل دوم سریال «من فرح هستم»، بخش‌هایی از داستان در ایران می‌گذرد، اما تصویر غیر واقعی‌ای از ایران و مردمش در آن به نمایش درآمده که داد مخاطبان ایرانی سریال را درآورده است.

با آنکه داستان سریال «من فرح هستم» در زمان حال روایت می‌شود، اما در یکی از قسمت‌های این سریال، تبریز شهری خرابه و شبیه به مناطق جنگ زده به تصویر کشیده شده بود. ایرانی‌ها نیز افرادی متحجر و متعصب مذهبی نمایش داده شده اند. در یکی از سکانس‌ها نیز شخصیت ترکی سریال، طاهر که در تبریز به اسارت مردی ایرانی با شمایلی داعشی وار درآمده، در دیالوگی که مقایسه‌ای با زنان ایرانی به نظر می‌رسد، تأکید می‌کند که زن‌های ترکیه‌ای هرگز سرشان را پایین نمی‌اندازند.

بعد از پخش این قسمت، بینندگان ایرانی سریال «من فرح هستم» به صفحات اینستاگرام بازیگران و عوامل این سریال هجوم بردند و از ارائه‌ی این تصویر توهین آمیز از ایران و مردم آن انتقاد کردند. در این میان، مرتضی اتابکی، عکاس ایرانی سریال «من فرح هستم» و راستین پاک نهاد، بازیگر کودک ایرانی این سریال ترکیه‌ای هم از اعتراض بینندگان ایرانی سریال در امان نماندند.

مرتضی اتابکی، عکاس ایرانی که در بسیاری از سریال‌های ترکیه‌ای به عنوان عکاس فعالیت داشته، در یک استوری اینستاگرامی در پاسخ به بینندگان ایرانی معترض سریال «من فرح هستم» توضیح داد که او تنها با فصل اول این سریال همکاری داشته.

T1

T2 منبع: روزیاتو
کدخبر: ۵۴۹۵۹۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر