کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۲۰۴۳
تاریخ خبر:

دایی در بین پنج اسطوره جام ملت‌های آسیا

دایی در بین پنج اسطوره جام ملت‌های آسیا

شهریار فوتبال ایران از سوی سایت AFC در بین اسطوره‌های جام ملت‌های آسیا قرار گرفت.

جام ملت‌های آسیا به زودی در کشور قطر  وارد هجدهمین دوره خود می‌شود. این رقابت‌ها زمینه مناسبی را برای بسیاری از بازیکنان فراهم کرده است تا نام خود را در تاریخ فوتبال آسیا بنویسند. در طول تاریخ ۶۷ ساله مسابقات، اسطوره هایی بودند که با درخشش توانستند خودشان را از سایر بازیکنان متمایز کنند. 

علی دایی

علی دایی تخیل نسلی از هواداران ایران را با کارهایش در سطح قاره برای تیم ملی به تسخیر خود درآورد. در ابتدای سال ۹۶، علی دایی ۲۷ ساله تنها ۷ گل برای ایران به ثمر رسانده بود اما رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ او را به مهاجمی تبدیل کرد که یک دهه بعد با رکورد ۱۰۹ گل ملی کفش‌هایش را آویزان کرد و به فوتبالش پایان داد.

دایی مسابقات مقدماتی را با ۱۲ گل به پایان رساند و سپس در هر سه بازی مرحله گروهی گلزنی کرد. اوج درخشش او در مرحله یک چهارم نهایی بود که دایی بهترین نمایش خود را برابر کره به نمایش گذاشت. ایران و کره در ۲۴ دقیقه مانده به پایان بازی،  ۲ بر ۲ مساوی بودند که دایی گل برتری ایران را ثبت کرد. او سپس یکی از بهترین گل‌های جام ملت‌های آسیا را به ثمر رساند.
 
دایی در دقیقه ۸۳ هت‌تریک کرد و با چهارمین گلش از روی نقطه پنالتی، پیروزی ۶ بر ۲ ایران را قطعی کرد. تیم ملی در نیمه نهایی در ضربات پنالتی به عربستان باخت.
 
اگرچه دایی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به عنوان کاپیتان کشورش در هر دوره ۳ گل به ثمر رساند اما شکی نیست که بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌های آسیا با ۱۴ گل، اثری محو نشدنی در این رقابت‌ها از خود بر جای گذاشته است.

دیگر اسطوره‌ها

شونسوکه ناکامورا - ژاپن

یونس محمود - عراق

صالح النعیمه - عربستان

تیم کیهیل - استرالیا

 

منبع: ايسنا
کدخبر: ۵۵۲۰۴۳
تاریخ خبر:
ارسال نظر