دانلود اپلیکیشن هفت صبح

یک دست‌نوشته از نیوتون چوب حراج خورد

فرهنگی
یک دست‌نوشته از نیوتون چوب حراج خورد

علاقه مردم جهان به داشتن یادگاری از بزرگان حراج ها را پر رونق نگه می دارد. یک دست نوشته از “آیزاک نیوتن” کاشف نیروی جاذبه که به زبان لاتین نوشته شده و متعلق به سال ۱۶۹۴ است و در مجموع شامل ۳۹ خط است، با قیمت ۲.۳۵ میلیون دلار در حراج کریستی لندن به فروش رسید.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک دست نوشته از “آیزاک نیوتن” که نسخه بازنگری‌ و اصلاح شده از سه بخش از نسخه اول کتاب مشهور وی به نام “اصول ریاضی فلسفه طبیعی”(Philosophiae Naturalis Principia Mathematica) است و یکی از با ارزش‌ترین اسناد تاریخ علم محسوب می‌شود، با قیمت دو میلیون و ۳۵۰ هزار دلار در حراج کریستی لندن چوب حراج خورد.

کتاب “اصول ریاضی فلسفه طبیعی” مسلماً تأثیرگذارترین کتاب تاریخ است. “آلبرت اینشتین” این کتاب و شخص “نیوتن” را با عنوان “شاید بزرگترین پیشرفت فکری که تاکنون برای هر شخصی انجام شده است” تحسین کرده است.

این اثر شامل یک و نیم صفحه متن دست‌نویس با ابعاد ۲۲۰ در ۱۹ میلی‌متر به زبان لاتین است که بین ماه‌های مه تا ژوئیه سال ۱۶۹۴ به تحریر درآمده است. ۳۹ خط از این دست نوشته، دست خط “نیوتن” است و ۲۱ خط آن را نیز “دیوید گریگوری” ریاضیدان و ستاره‌شناس اسکاتلندی که برای آماده کردن چاپ دوم کتاب مذکور با “نیوتن” همکاری می‌کرد، نوشته است.

گفتنی است که برآورد رسمی حراج کریستی نسبت به قیمت این اثر از ۸۳۳ هزار تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلار بود، زیرا گران‌ترین نسخه از نسخه اول این کتاب با قیمت ۳ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار فروخته شده بود، در حالی که یک نسخه ارائه شده با چرم منبت کاری شده مراکشی بود. اما قیمت نهایی این اثر جدید فراتر از حد انتظار بود. در واقع این نسخه خطی تقریباً هم قیمت با دومین نسخه ارزشمند از چاپ اول آن کتاب به فروش رسید که در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۲ میلیون و ۵۱۷ هزار دلار در حراج کریستی در نیویورک فروخته شد.

در هر حال به نظر می‌رسد که دست‌خط “نیوتن” و رابطه این اثر با مهم‌ترین کتاب تاریخ علم بوده است که قیمت آن را بسیار بالا برده است.

سری توانی، تعمیم دادن بسط دوجمله‌ای به توان‌های غیر عدد صحیح و

بازدید اپلیکیشن 17 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید