پمپئو: هزینه حضور قاسم سلیمانی در منطقه را بالا ببرید/ اظهارات ضدایرانی امروز وزیر امور خارجه آمریکا

جهان

وزیر امور خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای بی اساس و خصمانه واشنگتن علیه کشورمان گفت: قاسم سلیمانی در عراق و سوریه دردسر ایجاد می‌کند و ما باید برای مقابله با آنها هزینه را برای او و نیروهایش در منطقه بالا ببریم.

خبرگزاری ایسنا به نقل از نشریه نشنال: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که در روزهای اخیر به عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای تقویت تحریم‌ها و جلب حمایت برای یک اقدام مشترک علیه ایران به منطقه سفر کرده بود در گفت‌وگو با این نشریه اماراتی به تکرار ادعاهای خصمانه و واهی واشنگتن علیه کشورمان پرداخت.

اهم ادعاها و اظهارات ضدایرانی «مایک پمپئو» به شرح زیر است:

* هزینه حضور نیروهای ایران و به ویژه قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در منطقه باید افزایش یابد.

* (ادعای مضحک پمپئو): قاسم سلیمانی در حال دردسر ایجاد کردن در عراق و سوریه است و ما باید هزینه را برای او و نیروهایش، به ویژه برای شخص او در منطقه بالا ببریم.

* ما در حال همکاری نزدیک با عراقی‌ها هستیم تا اطمینان یابیم همچنان که آنها در مسیر ایجاد دولت خود قرار دارند آنچه آمریکا برای عراقی‌ها می خواهد یک عراق بادولت عراقی است نه اینکه تحت نفوذ ایران باشد بلکه متشکل از گروه‌های مختلف شامل کردها ، سنی‌ها و شیعه‌ها باشد. ما می خواهیم که صدای همه در یک دولت ملی عراقی شنیده شود که به ایجاد عراقی قوی ، مستقل و مستحکم به علاوه موفق از نظر اقتصادی منجر شود.

* (در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه راه‌هایی برای مقابله با ایران وجود دارد): راه‌های زیادی است، اول اینکه یک مخالفت متحد بسیار اهمیت دارد. این یکی از دلایلی است که من اینجا حضور دارم. ما شرکای بزرگی در امارات داریم. ما شراکت بزرگی با سعودی‌ها و بحرینی ها داریم. بسیاری از کشورها در حال نشان دادن آن چیزی هستند که ما خواهانش هستیم؛ اینکه ایران به یک کشور نرمال‌تر تبدیل شود. ابزارهایی که استفاده می‌کنیم مختلف هستند. این ابزارها اغلب دیپلماتیک می باشند.

* شما شاهد تلاش‌های آمریکا برای تحریم و استفاده از ابزارهای اقتصادی هستید. ما همچنین آماده‌ایم زمانی که ایران کارهایی شبیه پرتاب موشک انجام می‌دهد به طور نظامی از منطقه دفاع کنیم.

* (در پاسخ به سوالی در باره تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز): آمریکا به طور کاملا شفاف مشخص کرده است ما می‌خواهیم اطمینان یابیم که تمام خطوط دریانوردی کماکان باز هستند این سیاست همیشگی آمریکا بوده است و ما آماده ایم از این مسئله اطمینان یابیم.

* (درباره خروج آمریکا از برجام و اینکه ممکن است واشنگتن به توافق جدید با ایران دست یابد): اگر چنین احتمالی وجود داشته باشد قطعا توافق محدود به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نخواهد بود.

* اگر توافق دیگری وجود داشته باشد کاملا متفاوت خواهد بود. چنین توافقی همیشگی خواهد بود نه موقت . این توافق یک رژیم راستی آزمایی خواهد داشت که تضمین می دهد که تسلیحات هسته‌ای پنهان نشده است وبه طریق مخفیانه توسعه نمی باید مهم تر این که این توافق تنها درباره برنامه هسته‌ای نیست و شامل برنامه موشکی آنها و فعالیت مخرب منطقه‌ای‌شان خواهد بود. چنین توافقی یک تلاش جامع برای متقاعد کردن ایران به رفتاری است که ما از هر کشوری در جهان تقاضا می‌کنیم.

* (در پاسخ به سوالی در مورد ادعای حضور ایران در سوریه): ما در سوریه با طرف‌های متعددی شامل روس‌ها، بحث‌و رایزنی کرده‌ و به طور کاملا شفاف مشخص کرده‌ایم که حضور ایران در سوریه مناسب و قابل تحمل نیست. مابه سختی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی تلاش می‌کنیم که نه تنها هدف آمریکا برای مقابله با داعش را محقق می‌کند بلکه ایران را به جایی هدایت خواهد کرد که بداند حضور آنها در سوریه هزینه دارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که آنها به این کشور ( سوریه ) دسترسی یابند و در آنجا نیروهای نظامی داشته باشند. ما به همراه متحدان‌مان می خواهیم یک برنامه جامع برای مقابله با این فعالیت‌ها پیاده کنیم.

پی نوشت:

آمریکا و متحدانش به طور مکرر در ادعاهای بی اساس و نخ نمای خود تلاش کرده اند که ایران را برای تمامی مشکلات و ناآرامی‌های منطقه و به ویژه درگیری‌ها در عراق و سوریه مقصر جلوه دهند اما واقعیت این است که سیاست‌های مداخله جویانه و تفرقه‌افکنانه این کشورها با هدف تسلط و غارت منطقه ریشه اصلی هر گونه تفرقه و در نتیجه جنگ در کشورهای منطقه شامل وسوریه و یمن است.

مقامات ایران بارها در پاسخ به ادعاهای خصمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی مبنی بر حضور ایران در سوریه تاکید کرده‌اندکه حضور کشورمان در سوریه تنها به صورت مستشاری و بنا بر درخواست دولت مشروع دمشق با هدف مقابله با تروریسم در منطقه بوده است. همچنین مقامات روس شامل معاون وزیر امور خارجه این کشور گفته‌اند که حضور ایران در سوریه مشروع و با درخواست دولت این کشور و محدود به مقابله با تروریسم بوده است.

بازدید اپلیکیشن 109 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. این هارت و پورتهای پمپئو، برای جبران شکست و حقارتیه که رد نامه اش توسط سردار سلیمانی به حیثیت و ابهت نداشته آمریکا در منطقه وارد شده، وگرنه خود اونها هم خوب میدونند که وقتی با اونهمه داعشی وحشی و بیش از 70 کشور مدعی دوستدار مردم سوریه، تسلیم ومنکوب تداببر سردار سلیمانی و مجبور به فرار شدند، این لاف در غریبی زدنهاشان پشیزی ارزش ندارد.

پاسخ دهید