واکنش انگلیس به شایعه توقیف نفتکش این کشور در خلیج فارس

جهان

سازمان عملیات‌های تجارت دریایی بریتانیا UKMTO اعلام کرد نفتکش پاسیفیک ویاجر با پرچم انگلیس در امنیت به سر می‌برد و مشکلی ندارد.

به گزارش خبرآنلاین، این سازمان اعلام کرد دلیل توقف ایستادن در صف ورود به بندر برای بارگیری بوده است و این سازمان در تماس مستقیم با نفتکش است. همچنین ساعاتی پیش نفتکش پاسیفیک ویاجر با سرعت ۱۸ گره دریایی شروع به حرکت به سوی جنوب شرق کرده است.
در همین حال ایران نیز رسما خبر توقیف نفتکش مذکور را توسط سپاه پاسداران جعلی دانست و آن را تکذیب کرد.

همچنین در خبری دیگر از رویترز گزارش داده شد: یک مقام اداره تجارت انگلیس اعلام کرد، نفتکشی که با پرچم این کشور ساعاتی است در خلیج فارس متوقف شده سالم و بدون مشکل بوده و در حال تنظیم زمان ورود به بندرگاه مقصد است.

این مقام که رویترز نامی از وی نبرد، افزود: اداره تجارت انگلیس در تماس مستقیم با کشتی پاسیفیک وویجر بوده است.

به نوشته رویترز، ایران پیشتر خبر توقیف نفتکش مزبور به وسیله نیروهای این کشور را ساختگی خوانده و تکذیب کرده بود.
پیشتر برخی از کاربران فضای مجازی مدعی شده بودند که ابر نفتکش انگلیسی پاسیفیک وویجر در میانه خلیج فارس متوقف شده و موقعیت خود را در سیستم خودکار اعلام هویت به خارج از کنترل تغییر داده است.
توقف این کشتی انگلیسی بعد از آن اهمیت پیدا کرد که دولت جبل الطارق روز پنجشنبه (۱۳ تیر) اعلام کرد که مقامات این منطقه و نیروی دریایی انگلیس یک ابرنفتکش سیصد هزار تُنی با نام گریس یک حامل نفت ایران را توقیف کرده اند. انگلیس ادعا کرده که این نفتکش عازم پالایشگاه شهر “بنی یاس” در شمال غرب سوریه تحت تحریم اتحادیه اروپا بوده است.
وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام نیروهای انگلیسی، «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران را احضار کرد.
در جریان این احضار، رئیس اداره سوم غرب اروپا با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه حسب اطلاعات موجود توقیف این نفتکش به درخواست آمریکا صورت گرفته، خواستار رهاسازی سریع این نفتکش شد.
وی با اشاره به حرکت این نفتکش در آبراه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم‌های یکجانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال کند.

بازدید اپلیکیشن 148 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید