مذاکره محرمانه ایران و آمریکا بر سر نفتکش؟

جهان
مذاکره محرمانه ایران و آمریکا بر سر نفتکش؟

نفتکش آدریان دریا که پیشتر به نام گریس ۱ در جبل الطارق به اتهام صادرات نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود، کمتر از یک ماه پیش با دستور مقامات قضایی جبل الطارق که یک منطقه تحت حاکمیت بریتانیاست آزاد شد.
به گزارش تابناک، این نفتکش حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران بود. در زمان آزادسازی نفتکش از توقیف، رسانه‌های غربی از وعده نوشته شده ایران برای عدم صادرات این ۲ میلیون بشکه نفت به سوریه خبر داده بودند.

در همین رابطه، « آمریکن هرالد تریبون» مدعی شد که توافقی محرمانه میان ایران و آمریکا از طریق یک طرف ثالث برای انتقال نفت کشتی آدریان دریا به سوریه انجام شده است
این رسانه آمریکایی مدعی شد: یک توافق پنهانی بین ایالات متحده و ایران از طریق شخص ثالث برقرار شده است تا نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ (گریس سابق ۱) بتواند ۲٫۱ میلیون بشکه نفت خود را به دولت سوریه تحویل دهد.

براساس گفته منابع آگاه، آدریان دریا ۱ برای چند روز در دریای مدیترانه و بدون مقصد نهایی باقی ماند و منتظر پایان مذاکرات بود. مراحل توافق برای آزادی ۷ خدمه کشتی انگلیسی که توسط ایران توقیف شده بود آغاز شد. به محض اینکه آدریان دریا ۱ تخلیه محموله نفتی خود را تمام کند، انتظار می رود اعضای خدمه بیشتری آزاد شوند.

بنا به ادعایی این رسانه آمریکایی، با وساطت دولت انگلیس قرار است پس از تحویل محموله نفت کشتی ایران به سوریه، خدمه و کشتی انگلیسی نیز از سوی ایران آزاد شوند.

این ماجرا نشان داده ایران به خوبی توانسته است در خلیج فارس در برابر انگلیس و آمریکا بایستد و ترجیحات خود را به آن ها تحمل کند. ایران ثابت کرده که توانایی مقابله با آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع امنیتی خود را دارد.

بازدید اپلیکیشن 117 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید