مذاکره محرمانه ایران و آمریکا بر سر نفتکش؟

جهان
مذاکره محرمانه ایران و آمریکا بر سر نفتکش؟

نفتکش آدریان دریا که پیشتر به نام گریس ۱ در جبل الطارق به اتهام صادرات نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود، کمتر از یک ماه پیش با دستور مقامات قضایی جبل الطارق که یک منطقه تحت حاکمیت بریتانیاست آزاد شد.
به گزارش تابناک، این نفتکش حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران بود. در زمان آزادسازی نفتکش از توقیف، رسانه‌های غربی از وعده نوشته شده ایران برای عدم صادرات این ۲ میلیون بشکه نفت به سوریه خبر داده بودند.

در همین رابطه، « آمریکن هرالد تریبون» مدعی شد که توافقی محرمانه میان ایران و آمریکا از طریق یک طرف ثالث برای انتقال نفت کشتی آدریان دریا به سوریه انجام شده است
این رسانه آمریکایی مدعی شد: یک توافق پنهانی بین ایالات متحده و ایران از طریق شخص ثالث برقرار شده است تا نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ (گریس سابق ۱) بتواند ۲٫۱ میلیون بشکه نفت خود را به دولت سوریه تحویل دهد.

براساس گفته منابع آگاه، آدریان دریا ۱ برای چند روز در دریای مدیترانه و بدون مقصد نهایی باقی ماند و منتظر پایان مذاکرات بود. مراحل توافق برای آزادی ۷ خدمه کشتی انگلیسی که توسط ایران توقیف شده بود آغاز شد. به محض اینکه آدریان دریا ۱ تخلیه محموله نفتی خود را تمام کند، انتظار می رود اعضای خدمه بیشتری آزاد شوند.

بنا به ادعایی این رسانه آمریکایی، با وساطت دولت انگلیس قرار است پس از تحویل محموله نفت کشتی ایران به سوریه، خدمه و کشتی انگلیسی نیز از سوی ایران آزاد شوند.

این ماجرا نشان داده ایران به خوبی توانسته است در خلیج فارس در برابر انگلیس و آمریکا بایستد و ترجیحات خود را به آن ها تحمل کند. ایران ثابت کرده که توانایی مقابله با آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع امنیتی خود را دارد.

بازدید اپلیکیشن 118 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

یک کشور با دو رئیس‌ جمهور یک کشور با دو رئیس‌ جمهور
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح| در افغانستان از روز گذشته وضعیت عجیبی حاکم شده است و هر دو کاندیدای ریاست جمهوری دولت خود را تشکیل داده‌اند. اشرف غنی و عبدالله عبدالله پیش از این هر دو اعلام پیروزی کرده بودند. * یک: یکشنبه شب، خبرگزاری رویترز به نقل از مقامی که نامش…...
کرونا؛ عامل افزایش خشونت خانگی در اروپا کرونا؛ عامل افزایش خشونت خانگی در اروپا
جهان
در هفته گذشته در اسپانیا یک مادر ۳۵ ساله توسط شریک زندگی‌اش به قتل رسید. اسپانیا دومین کشور ویروس زده اروپا پس از ایتالیاست. قرنطینه برای مهار ویروس جدید کرونا در سراسر اروپا نگرانی درباره خشونت خانگی را افزایش داده است. به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه،…...
خانم وزیر هم گرفتار خشونت خانگی قرنطینه شد خانم وزیر هم گرفتار خشونت خانگی قرنطینه شد
جهان
وزیر خارجه سابق اتریش هم گرفتار خشونت خانگی قرنطینه شد. به گزارش خبرآنلاین، کنایسل وزیر خارجه اتریش که سال گذشته ازدواچ پر سر و صدا و پر شور و عشقی داشت این روزها گرفتار خشونت خانگی شده است. تا جایی که پلیس ورود همسرش را به خانه منع کرده است.…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید