مذاکره محرمانه ایران و آمریکا بر سر نفتکش؟

جهان
مذاکره محرمانه ایران و آمریکا بر سر نفتکش؟

نفتکش آدریان دریا که پیشتر به نام گریس ۱ در جبل الطارق به اتهام صادرات نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود، کمتر از یک ماه پیش با دستور مقامات قضایی جبل الطارق که یک منطقه تحت حاکمیت بریتانیاست آزاد شد.
به گزارش تابناک، این نفتکش حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران بود. در زمان آزادسازی نفتکش از توقیف، رسانه‌های غربی از وعده نوشته شده ایران برای عدم صادرات این ۲ میلیون بشکه نفت به سوریه خبر داده بودند.

در همین رابطه، « آمریکن هرالد تریبون» مدعی شد که توافقی محرمانه میان ایران و آمریکا از طریق یک طرف ثالث برای انتقال نفت کشتی آدریان دریا به سوریه انجام شده است
این رسانه آمریکایی مدعی شد: یک توافق پنهانی بین ایالات متحده و ایران از طریق شخص ثالث برقرار شده است تا نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ (گریس سابق ۱) بتواند ۲٫۱ میلیون بشکه نفت خود را به دولت سوریه تحویل دهد.

براساس گفته منابع آگاه، آدریان دریا ۱ برای چند روز در دریای مدیترانه و بدون مقصد نهایی باقی ماند و منتظر پایان مذاکرات بود. مراحل توافق برای آزادی ۷ خدمه کشتی انگلیسی که توسط ایران توقیف شده بود آغاز شد. به محض اینکه آدریان دریا ۱ تخلیه محموله نفتی خود را تمام کند، انتظار می رود اعضای خدمه بیشتری آزاد شوند.

بنا به ادعایی این رسانه آمریکایی، با وساطت دولت انگلیس قرار است پس از تحویل محموله نفت کشتی ایران به سوریه، خدمه و کشتی انگلیسی نیز از سوی ایران آزاد شوند.

این ماجرا نشان داده ایران به خوبی توانسته است در خلیج فارس در برابر انگلیس و آمریکا بایستد و ترجیحات خود را به آن ها تحمل کند. ایران ثابت کرده که توانایی مقابله با آمریکا و انگلیس برای حفظ منافع امنیتی خود را دارد.

بازدید اپلیکیشن 117 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

طرح خطرناک واشنگتن برای تجزیه عراق طرح خطرناک واشنگتن برای تجزیه عراق
جهان
مهر نوشت: ایالات متحده آمریکا خواب توطئه جدیدی را برای عراق دیده است و آن، متمرکز شدن بر طرح خطرناک «تجزیه» این کشور است. به نظر می‌رسد که سلسله تحرکات خصمانه و مشکوک سردمدران تروریست آمریکایی در منطقه و به ویژه عراق پایانی ندارد. آخرین اخبار و گزارش‌های منتشر شده…...
تاکید بارزانی بر حضور نیروهای آمریکایی در عراق تاکید بارزانی بر حضور نیروهای آمریکایی در عراق
جهان
ایسنا: نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق ضمن ابراز امیدواری نسبت به موفقیت نخست‌وزیر مکلف این کشور در ماموریت جدید خود، از احتمال پیدایش مجدد داعش سخن گفت. به نقل از سایت المسله، مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق امروز(چهارشنبه) در مصاحبه‌ای عنوان کرد: امیدواریم محمد علاوی، نخست‌وزیر مکلف در تشکیل…...
فراخوان مقتدی صدر برای تظاهرات نزدیک منطقه الخضرا فراخوان مقتدی صدر برای تظاهرات نزدیک منطقه الخضرا
جهان
رهبر جریان صدر عراق ضمن اشاره به شکست سیاستمداران این کشور در تشکیل دولتی طبق خواسته‌های مردم، خواهان تحصن و تجمع اعتراضی مسالمت آمیز نزدیک منطقه الخضرا(سبز) شد. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در توئیتی از سیاستمداران این کشور به خاطر…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید