مجسمه «تئاتر شهر» بی‌کلید شد!

فرهنگی
گزارش تصویری
برای نمایش تصاویر کلیک کنید. 2 عکس
مجسمه «تئاتر شهر» بی‌کلید شد!

مهر: روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت سارقان قصد داشتند کلید مجسمه «فرهاد قفل‌زن» در محدوده مجموعه تئاتر شهر را سرقت کنند که این اتفاق نیفتاد و قطعه مدنظر به داخل مجموعه منتقل شد.

مجسمه «فرهاد قفل‌زن» از تنها مجسمه‌های باقیمانده در پیرامون مجموعه تئاتر شهر است که در ضلع غربی این مجموعه قرار دارد. این مجسمه شامل هیبتی است که کلیدی در دست دارد و سال‌هاست در کنار این مجموعه تئاتری به عنوان یکی از نمادهای هنری این بنای فرهنگی و هنری شناخته می‌شود.

اگر به مجموعه تئاتر شهر مراجعه کنید شاهد خواهید بود که مجسمه «فرهاد قفل‌زن» بدون کلید شده و دیگر کلیدی در دست این مجسمه نیست!

ابراهیم گله‌دارزاده رئیس مجموعه تئاتر شهر درباره این اتفاق سوال برانگیز، به خبرنگار مهر توضیح داد: روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ویدئویی از سوی سامان تیرانداز از هنرمندان تئاتر برایم ارسال شد که برای استراحت کنار مجسمه «فرهاد قفل زن» نشسته بود و به صورت اتفاقی متوجه شده بود که پیچ‌های اتصال کلید به بدنه مجسمه جدا شده و متصل نیست. من بلافاصله به یگان حفاظت نیروی انتظامی، حراست تئاتر شهر و شهرداری ناحیه اعلام و فیلم را ارسال کردم تا بررسی‌های لازم انجام شود.

وی ادامه داد: تیم‌های مربوطه به مجموعه تئاتر شهر اعزام شدند و بررسی‌ها با حضور پلیس انجام و معلوم شد پیچ‌های قطعه کلید مجسمه، باز شده ولی چون قطعه به لحاظ وزنی سنگین است قصد بر این بوده تا در چند مرحله سرقت انجام شود.

رئیس مجموعه تئاتر شهر با بیان اینکه قطعه کلید مجسمه «فرهاد قفل زن» در حال حاضر به داخل مجموعه تئاتر شهر منتقل شده است، اظهار کرد: بعد از تعطیلات هفته جاری با حضور یک مرمت‌کننده متخصص این قطعه مجدداً به مجسمه متصل و چاره‌ای برای این وضعیت اندیشیده خواهد شد.

گله‌دارزاده تصریح کرد: ما نمی‌دانیم با چه زبانی باید بگوییم که شرایط برای مجموعه تئاتر شهر از تعدی و تعرض گذشته و آسیب‌های جدی به این مجموعه و پیرامون آن وارد شده است. متأسفانه نگاه موجود به محوطه تئاتر شهر با بوستان‌های پیرامون بزرگراه‌ها یکسان است و نسخه‌ای که برای آن پیچیده شده با این بوستان‌ها یکسان است.

وی متذکر شد: وجاهت فرهنگی مجموعه و مطالبه فرهنگی بزرگان هنری کشور در خصوص نیاز مجموعه تئاتر شهر به حریم مورد توجه قرار نمی‌گیرد و عنایتی به آن نمی‌شود. من نمی‌دانم کدامیک از کسانی که به این مطالبه بی‌توجهی می‌کنند فرهنگی‌تر از هنرمندانی هستند که در عرصه فرهنگی و هنری جایگاه قابل توجهی دارند. متأسفانه تیمی در جای دیگر مستقر است که خود را از این هنرمندان باسابقه و همچنین منتقدان طرح حریم مجموعه تئاتر شهر که نقطه نظرات خود را مطرح کرده‌اند، فرهنگی‌تر می‌دانند و معتقدند که تئاتر شهر فرقی با یک بوستان ندارد.

رئیس مجموعه تئاتر شهر تأکید کرد: اگر این مجسمه به سرقت می‌رفت چه باید می‌کردیم؟ مجسمه «فرهاد قفل زن» اثر پرویز تناولی جزو میراث‌های فرهنگی شهر تهران و یکی از جذابیت‌های پایتخت است. پیرامون مجموعه تئاتر شهر نیاز به حفاظت دارد.

گله‌دارزاده در پایان سخنان خود یادآور شد: از سامان تیرانداز به عنوان هنرمندی مسئول، یگان حفاظت نیروی انتظامی، حراست مجموعه تئاتر شهر و عزیزان شهرداری ناحیه قدردانی می‌کنم که به سرعت وارد عمل شدند.

بازدید اپلیکیشن 32 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

‌رصد‌خانه؛ تسویه‌حساب شهاب حسینی و بازگشت ‌قدسیه ‌ ‌رصد‌خانه؛ تسویه‌حساب شهاب حسینی و بازگشت ‌قدسیه ‌
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح | ‌ شبکه پنج در سال جدید تصمیم گرفت برنامه صبحگاهی «یه روز تازه» را تعطیل کند و بار دیگر سراغ برنامه قبلی خود یعنی«سلام تهران» برود. این برنامه چهارشنبه هفته پیش با اجرای قدسیه صالحی به عنوان مجری اصلی شروع شد.طبعا هر برنامه‌ای در آغاز راه…...
پرونده‌ای برای فیلم‌ و سریال‌های ایرانی ‌ژانر وحشت پرونده‌ای برای فیلم‌ و سریال‌های ایرانی ‌ژانر وحشت
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، مرجان فاطمی | با شروع پخش سکانس‌های ترسناک سریال «احضار»، این سریال در چند قسمت اخیر وارد مرحله جدیدی شده است. تعداد علامت‌های مثبت ۱۴ برای هشدار به خانواده‌ها بیشتر شده و حتی خیلی از بزرگسالان را هم ترسانده است. درباره‌ کیفیت سریال «احضار» و اینکه چقدر…...
زندگی و زمانه سه آوازه‌خوان خانه ‌به‌‌دوش زندگی و زمانه سه آوازه‌خوان خانه ‌به‌‌دوش
کاربران ویژه - فرهنگی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | شادمهر عقیلی و محسن نامجو دو خواننده ایرانی ساکن خارج از کشور هستند که در روزهای اخیر متهم به آزار و اذیت و تعرض جنسی شده‌اند. یک‌سال پیش یکی دیگر از خوانندگان مهاجر؛ یعنی امیر تتلو هم با اتهام مشابهی مواجه شده بود که…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید