قاب تاریخ| مجازات سرودن شعر، عالم‌تاج و سقوط یک پادگان

اسلایدر
قاب تاریخ| مجازات سرودن شعر، عالم‌تاج و سقوط یک پادگان

روزنامه هفت صبح،‌ مرتضي كليلي ‌| ‌با قاب تاريخ به ایران قدیم سفر‌ و یادی ‌‌از ‌گذشته مي‌كنيم. در تهیه این مجموعه، از تصاویر كمتر ديده ‌شده‌اي استفاده شده که تماشاي آنها خالی از لطف نيست. عكس‌هايي از مشاهير تاريخ معاصر ايران، شهرهاي ايران، خودروهای نوستالژیک، عكس‌هاي فوتبالي‌ و… براي ديدن تصاوير و شرح آن ادامه مطلب را بخوانيد.

‌قاب نوستالژی 1
عکس کمتر دیده‌شده از میدان فردوسی در یک روز برفی – اوایل دهه 40

‌قاب مشاهیر
مجازات سرودن شعر؛ محمدتقی بهار‌ که یکی از شعرا و فعالان سیاسی دوره رضاشاه بود، وقتی که چند ‌صفحه از دیوان شعرش را چاپ کرده بود‌، کارش به شهربانی افتاد: «دیوان شعرم را به چاپخانه مجلس دادم که چاپ شود؛ 208‌صفحه به‌طبع رسید؛ ناگاه از مصدر جلال شهربانی امر شد که آن را تحت بازپرسی قرار دهند؛ از این سبب، آن اوراق ضبط شد و کار به مراجعه و رفت‌وآمد و بازرسی اداره سانسور شهربانی کشید و در همین حین حبس پنج ‌ماهه و تبعید یک‌ساله پیش آمد.» (مرکز اسناد انقلاب اسلامی)
‌‌‌شرح عكس: محمدتقی بهار و برخی از نمایندگان پنجمین دوره از مجلس شورای ملی در گفت‌‎وگو با رضاخان

‌قاب تاریخ 1
چهارراه پهلوي (وليعصر) ‌ بهمن 1357. عكس: آلفرد يعقوب‌زاده

‌قاب تاریخ 2
سقوط یک پادگان ارتش در شمال تهران – بهمن 1357. عکس‌: میشل ستبون

‌قاب تاریخ 3
از دنیای زنان قاجار؛ عالم‌تاج مکری (صنیع‌الملوک) ‌در کنار دایی‌اش: عالم‌تاج مکری ‌دختر زینب فتاحی و محمد‌تقی مکری بود که در تهران به دنیا آمد. عالم‌تاج را دایی‌اش کاظم فتاحی و همسر او بزرگ کردند ‌.در سن 16‌سالگی با مرتضی لاجوردی ازدواج کرد و صاحب سه فرزند به نام‌های پریوش، منیره و علی‌اکبر شد‌. عالم‌تاج تا کلاس نهم درس خواند و به زبان آلمانی‌ آشنا بود.

دیدگاهتان را بنویسید