دانلود اپلیکیشن هفت صبح

ضربه آخر وزیر ارتباطات به انحصار زیرساخت مخابرات

سیاسی
ضربه آخر وزیر ارتباطات به انحصار زیرساخت مخابرات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رفع شدن مانع بزرگ توسعه اینترنت خانگی خبر داد. این خبر از این جهت اهمیت داد که در جریان خصوصی‌سازی مخابرات انحصار کامل شبکه در اختیار شرکت مخابرات قرار گرفته بود و گویا در آخرین روزهای دولت ، وزیر ارتباطات توانسته دولت را راضی کند مصوبه‌ای علیه سهامداران شرکت مخابرات در دولت تصویب کند. مصوبه‌ای که شاید با حضور دولت اصولگرا چندان اجرایی نباشد اما اقدام دولت مشکل تسعه اینترنت خانگی را در فضای جامعه ثبت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی ر صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به این‌که خبر مهمی در صنعت ارتباطات رخ داده است، نوشت: امروز پس از ۳ سال پیگیری و تلاش، دولت لایحه «بازپس‌گیری کانال‌ها، داکت‌ها و حوضچه‌های مخابراتی از مخابرات ایران» را به تصویب رساند.
وی افزود: پس از خصوصی‌سازی مخابرات، این «تصرف» یک مانع جدی برای توسعه اینترنت خانگی بود. یکی از دلایل عمده‌ای که به عدم رشد ارتباطات ثابت در کشور شده، انحصار ذاتی امکانات پایه زیرساختی در این حوزه و نحوه عملکرد آن است.
نکته دوم بحث سرمایه‌گذاری است. معمولاً سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها بلندمدت است. پیش از این برآوردها نشان می‌داد سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای پهن‌باند ثابت بین ۶ تا ۷ سال، دوره بازگشت سرمایه دارد اما در حال حاضر بازگشت سرمایه بین ۱۲ تا ۱۳ سال برآورد می‌شود. در واقع می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در این حوزه دیر بازده است از همین رو نوعی بی‌رغبتی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد.
سرمایه‌گذاری در این بخش باید هم در حوزه شبکه مادر مخابراتی توسط شرکت ارتباطات زیرساخت و هم در حوزه زیرساخت‌های مخابراتی شهری و دسترسی از سوی شرکت مخابرات انجام می‌شد.

بازدید اپلیکیشن 102 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید