شرط کاهش ۱۰میلیونی قیمت تولید خودرو در کارخانه

اقتصادی
شرط کاهش ۱۰میلیونی قیمت تولید خودرو در کارخانه

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: برآوردهای کارشناسی این انجمن نشان داده به طور میانگین قیمت کارخانه‌ای هر خودروی داخلی تا ۱۰ میلیون تومان می‌تواند کاهش یابد.

«مازیار بیگلو» افزود: پیشنهاد کاهش قیمت مواد اولیه که منشا داخلی دارد، با وزیر صنعت، معدن وتجارت و مدیران ایران خودرو و سایپا مطرح شده است.
وی بیان داشت تاکید ما این است که مواد اولیه به قیمت تمام شده به خودروسازان و قطعه سازان اهلیت‌دار عرضه شود.
بیگلو تاکید کرد: اینکه مواد اولیه را با نرخ دلار به سازندگان داخلی می‌فروشند، بزرگترین صدمه را به صنعت خودرو و قطعه سازی وارد کرده است و نباید اقتصاد کشور به دلار وابسته باشد.
این مقام صنفی خاطر نشان کرد که مطابق برآوردهای اولیه و در صورت تحقق این موضوع، قیمت کارخانه ای هر خودروی تولید داخل به طور متوسط تا ۱۰ میلیون تومان کاهش خواهد یافت.
وی بیان داشت: در یک ماه اخیر به فولاد مبارکه اجازه ۱۵ درصد افزایش قیمت داده شده، همچنین رشد ۱۰ درصدی قیمت آلومینیوم ایرالکو و به طور مشابه در مس و محصولات پتروشیمی شاهد بودیم.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ادامه داد: قیمت تمام شده مواد اولیه در کشورمان بسیار پایین تر از قیمت های جهانی است.
وی گفت: صورت های مالی منتشره شرکت های تولید کننده مواد اولیه در بورس که گاهی اوقات تا ۵۰ درصد فروش شان را به عنوان سود اعلام می کنند، گویای همین مساله است.
بیگلو یادآور شد: نظیر این اتفاق در کشورهایی مثل کره جنوبی، چین و ترکیه افتاده و مواد اولیه تولید داخل در این کشورها با یارانه به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تعلق می گیرد.
وی گفت: اگر قرار باشد قیمت مواد اولیه مان جهانی باشد، اما از نظر نرخ سود بانکی در صدر کشورها باشیم و فشارهای بیمه ای و مالیاتی بر تولیدکنندگان باشد، دیگر فضایی برای رقابت باقی نمی ماند.

این مقام صنفی تاکید کرد هدف اصلی، جلب رضایت مردم و همچنین رقابت پذیر کردن قطعه سازان برای صادرات محصولاتشان است و می توان به برنامه صادرات ۶ میلیارد دلاری در افق ۱۴۰۴ دست یافت.

وی اظهار داشت: بالا بودن قیمت خودرو سبب شده تا برنامه اسقاط خودروها نیز به تعویق بیفتد.
بیگلو یادآور شد: پایه قیمت گذاری مواد اولیه در بورس بر مبنای نرخ های جهانی است و همین مساله سبب شده مواد اولیه با ۳۰ تا ۴۰ درصد بالاتر از قیمت تمام شده به دست قطعه سازان برسد؛ این نحوه قیمت گذاری مطابق فرمولی در سال ۹۰ در بورس کالا ارائه شده و خواستار آن هستیم که این قانون تعدیل شود.

بازدید اپلیکیشن 53 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ماجرای آگهی‌های اجاره پشت‌بام و انباری چیست؟ ماجرای آگهی‌های اجاره پشت‌بام و انباری چیست؟
اقتصادی
ایرنا: در حالی که در فضای مجازی با انتشار آگهی‌های اجاره پشت‌بام و انباری، جو روانی جدیدی علیه بازار اجاره راه افتاده است، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: وزارت راه، اجاره این موارد را تایید نمی‌کند و اصلا امکان اجاره این قسمت از ساختمان وجود ندارد.…...
قیمت دلار، یورو و انواع سکه در ظهر شنبه ۳۱خرداد قیمت دلار، یورو و انواع سکه در ظهر شنبه ۳۱خرداد
اقتصادی
قیمت دلار بازار آزاد در اولین روز هفته با افزایش ناگهانی به ۱۹هزار و ۸۰تومان رسید. همچنین نرخ خرید دلار از مردم نیز در بازار آزاد برابر با ۱۸ هزار و ۹۵۰تومان اعلام است. صرافی‌های بانکی اما قیمت دلار را ۱۸هزار و ۶۰۰تومان اعلام کرده‌اند. رشد قیمت‌ها در سایر ارزها…...
حریق در بارانداز چندهزار متری کالا حریق در بارانداز چندهزار متری کالا
اقتصادی
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع حریق در بارانداز کالای چند هزار متری در خیابان شهید رجایی خبر داد. سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: ساعت ١۶:٢٨ ظهر امروز یک مورد آتش سوزی در یک بارانداز کالا واقع در خیابان…...

پاسخ دهید