روزی که دلار ۶۶درصد ارزان شد و بعضی ها سکته کردند

اقتصادی

با فرض اینکه نظر نمایندگان مجلس و دولت در مورد FATF توسط بقیه نظام پذیرفته شود، چه چیزی در انتظار اقتصاد ایران خواهد بود؟ می توان امیدوار بود که با کاهش بهای دلار، بقیه بازارها رو به ارزانی بگذارند؟ یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اثرگذاری مسائل سیاسی بر مسائل اقتصادی به کاهش قیمت دلار، از ماجرای تصویب قطعنامه ۵۹۸ مثال می آورد.

مهدی پازوکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اثر مسائل سیاسی و شاخص‌های اقتصادی اظهار کرد: زمانی که قطعنامه ۵۹۸ تصویب شد، نرخ دلار به صورت ناگهانی از ۱۴۸ تومان به زیر ۵۰ تومان رسید و حتی باعث شد عده‌ای در آن دوره سکته کنند.

وی با اشاره به حواشی تصویب FATF در مجلس شورای اسلامی، گفت: ما باید با اتحادیه اروپا و مخصوصا کشورهای آلمان و فرانسه ارتباط ایجاد کنیم و بتوانیم از طریق یک حساب مشترک و با یورو با آنها مبادله کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این‌که ما در ایجاد لابی با کشورهای دیگر ضعیف عمل کرده‌ایم، ادامه داد: ما می‌توانیم علاوه بر اتحادیه اروپا حتی در خود آمریکا هم لابی‌های سیاسی‌مان را فعال کنیم و در آن کشورها هم اثرگذار باشیم، اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، توجه به منافع ملی و در اولویت قرار دادن آن است.

وی با اشاره به فراگیری FATF در سطح دنیا اظهار کرد: ۱۹۴ کشور دنیا عضو FATF هستند و سیاست‌گذاری آنها را قبول کرده‌اند. اگر ما نتوانیم آن را بپذیریم نمی‌توانیم با فساد مبارزه کنیم. کشورهای تندرو در منطقه و دنیا بدشان نمی‌آید که ایران در جامعه جهانی منزوی باشد.

بازدید اپلیکیشن 190 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید