روایتی از سنت پذیرش شکست در انتخابات آمریکا

جهان
روایتی از سنت پذیرش شکست در انتخابات آمریکا

هیچ قانون نوشته شده‌ای برای اذعان به پیروزی رقیب در آمریکا وجود ندارد اما در صورتی که در هفته‌های آینده دونالد ترامپ شکست در انتخابات به جو بایدن را اعلام نکند، اولین نامزد انتخاباتی در تاریخ ایالات متحده خواهد بود که این رسم را زیرپا می‌گذارد و از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سر باز می‌زند.

حتی چالش در نتیجه انتخابات سال ۲۰۰۰ در رقابت میان ال گور و جورج دبلیو بوش هم نهایتا پس از شمارش مجدد آرای فلوریدا به پذیرش شکست از سوی نامزد دموکرات و تبریک وی به جورج بوش ختم شد.

پس از ماه‌ها جنگ تمام عیار رقبای انتخاباتی، اکثر سخنرانی‌های پذیرش شکست درباره ایجاد وحدت و میانه‌روی در کشور بود. اگرچه منافع دو حزب معمولا مانع احقاق این امر در زمان دولت حزب برنده شده است.

در انتخابات سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون پس از باخت به رقیب جمهوریخواه، در سخنرانی پس از اعلام نتایج از هواداران خود گفت که باید به دونالد ترامپ بدون پیشداوری، شانس رهبری اعطا کرد.

جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه نیز در سال ۲۰۰۸ پس از شکست در مقابل باراک اوباما در انتخابات در سخنرانی خود گفت: «من همه مردم آمریکا و کسانی که از من حمایت می‌کردند را دعوت می‌کنم تا نه تنها به او (اوباما) تبریک بگویند بلکه به رئیس‌جمهوری آینده حسن نیت و تلاش خالصانه خود را در جهت پیدا کردن راهی برای همکاری نشان دهند.»

باب دول، نامزد جمهوریخواهی که در سال ۱۹۹۶ رقابت انتخاباتی را به بیل کلینتون باخت در سخنرانی پذیرش شکست خود گفت: «بارها در طول مبارزه انتخاباتی گفتم که من و رئیس‌جمهور رقیب هستیم و نه دشمن. حال برای او بهترین آروزها را دارم و حمایت خود را برای هر فعالیتی که باعث پیشرفت آمریکا شود اعلام می‌کنم.»
اما دونالد ترامپ در اولین سخنرانی پس از اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری از سوی رسانه‌ها، حزب رقیب را به «تقلب» در انتخابات محکوم و ضمن اعلام پیروزی به هواداران خود وعده داد که این موضوع را در دادگاه‌های ایالتی و دیوان عالی کشور پیگیری خواهد کرد.

کارزار انتخاباتی آقای ترامپ تا کنون شکایات متعددی را علیه آنچه «تخلفات انتخاباتی» می‌خوانند طرح کرده و کار را به دادگاه‌های ایالتی کشیده است. باید دید که در صورت عدم پیروزی تیم وکلای ترامپ در این دادگاه‌ها، آیا رئیس‌جمهوری فعلی و نامزد حزب جمهوریخواه، نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت و یا ایالات متحده روزهای سخت‌تری را در پیش‌رو خواهد داشت؟

بازدید اپلیکیشن 32 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

ارتباط حمله آمریکا به ایران و ترور فرد شماره۲ القاعده ارتباط حمله آمریکا به ایران و ترور فرد شماره۲ القاعده
جهان
یک روزنامه عربی در سرمقاله خود به کشته شدن مرد شماره دو القاعده و ارتباط آن با خروج احتمالی نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق و تهدید نظامی ایران پرداخت و گفت که هرگونه حماقت ترامپ پاسخ دردناکی خواهد داشت. به گزارش خبرآنلاین، عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته جهان عرب و…...
ترامپ از چه چیزی شکایت دارد؟ ترامپ از چه چیزی شکایت دارد؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | خبرها حاکی از آن است که روسای کشورهای مختلف یک به یک در صف تبریک به بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا ایستاده‌اند و بخش عمده‌ای از جهانیان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که در نهایت و ایستگاه آخر ترامپ با رای مردم…...
مردی که یک شبه ثروتش دو میلیارد دلار آب رفت مردی که یک شبه ثروتش دو میلیارد دلار آب رفت
جهان
بیل گیتس بیش از ۲ میلیارد دلار از ثروتش را در یک روز از دست داد. به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، همزمان با ریزش شدید شاخص های بورسی در جهان، ثروتمندان جهان شاهد کاهش چشمگیر ثروت خود بوده اند. آن طور که محاسبات شاخص ثروتمندان بلومبرگ نشان می…...

پاسخ دهید