خارجی‌هایی که به فکر سیل‌زده ایران بودند

اجتماعی

سیل ویرانگر اخیر، نگاه جهان را به ایران، خیره کرد. لزوم کمک رسانی به سیل زدگان درحد و مقیاس جهانی، باعث شد تا در کشورهای زیادی، مردم و دولت، دست در دست هم بدهند تا برای کاهش درد مردم سیل زده، اقدام کنند.

با این همه، تحریم های آمریکا باعث شد تا ایران نتواند از کمک های نقدی خارجی برای کاهش مشکلات سیل زدگان برخوردار شود. هر چند برخی نهادهای بین المللی حقوق بشری توانستند با وجود تحریم های آمریکا کمک های خود را به ایران برسانند. از جمله محموله کمک های یونیسف به کودکان سیل زده ایرانی به کشور وارد شد و به دست کودکان سیل زده رسید. همچنین توضیح اروپا برای ارسال کمک به سیل زدگان ایرانی نشان داد این کشور تمایل زیادی دارد برای کمک به سیل زدگان، اقدامات بشر دوستانه خود را اجرایی سازد. در این راستا کمک ۱٫۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپایی امکان ارسال به ایران پیدا کرد که البته واکنشهای مختلفی را در کشور برانگیخت. عده ای مردم نیازمند و سیل زده، از این کمک اروپایی ها قدردانی کردند و برخی سیاسیون که ظاهرا قصد حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری دارند، چندان روی خوش به این اتفاق نشان ندادند. فتاح هم گفت اتحادیه اروپایی با کمک ناچیزش به ملت ایران اهانت کرد.

شاید اولین کمکهای خارجی به استانهای سیل زده از سوی همسایه غربی رسید. کاروان امدادی نجبای عراق چند روز پس از فرونشستن سیل در لرستان، وارد کشور شد و پس از آن، حشد الشعبی هم کمک های خود را به ایران ارسال کرد. تصاویری که از اولین محموله کمک عراقیها در شبکه های اجتماعی منتشر شد، باعث شد تا دیگر مقامات بین المللی هم هوشیار شوند و آستین ها را بالا کنند. از جمله پاپ فرانسیس هم ۱۰۰ هزار یورو به سیل زدگان اهدا کرد.

کشورهای منطقه و همسایگان مرزهای آبی کشور هم برای کمک رسانی اعلام آمادگی کردند و عربستان و امارات هم گفتند کمکهایی را برای سیل زدگان ارسال می کنند. پس از مدتی این وعده ها محقق شد و حتی عربستان اعلام کرد وزن کمک های این کشور به سیل زدگان ایران ۹۵ تُن شده است.

سایر کشورهای منطقه از جمله عمان هم در این امر بشردوستانه مشارکت کردند و در نهایت، سه فروند هواپیمای نظامی هم کمک های عمان را به ایران رساندند. همسایه شمالی ما به شکل دیگری کمک رساند. اهالی جمهوری آذربایجان اما، کمک های خود را به صورت زمینی برای سیل زدگان ارسال کردند.

ولی در بین همسایگان، پاکستانی ها شاید از منظر خاصی، استثنا بودند. آنها در مساجد دست و آستین بالا زدند و برای سیل زدگان ایرانی کمک جمع کردند. غیرت مذهبی پاکستانی ها و تصاویر متعددی از جمع آوری کمک برای سیل زدگان در پاکستان منتشر شد باعث شد تا هواپیماهای متعددی از کمک های مردم مسلمان این کشور پر شده و به مقصد ایران بارگیری شود. پس از چند روز نماینده نیروهای مسلح خبر داد پاکستان یک فروند هواپیما را برای رساندن کمک های خود مهیا کرده است. که البته بعدا کمک های پاکستانی ها به ۲ هواپیما رسید.

کویت هم یک محموله از کمک های خود را برای سیل زدگان ارسال کرد و البته کویت باز هم کمک فرستاد و دومین محموله کمکهایش به دست سیل زدگان رسید و پس از مدتی هم هلال احمر کویت جزییات کمک این کشور به سیل زدگان را منتشر کرد.

کشور دیگری که در این کار بزرگ شرکت کرد، روسیه بود که ۴ کامیون کمک فرستاد. البته کامیون های روسی به صورت زمینی، کمکهای روسها را برای سیل زدگان آوردند

اروپایی ها هم سعی کردند از قافله عقب نمانند و فرانسه هم کمک های خود را به صورت هوایی فرستاد. همچنین آلمان و کویت هم کمک های خود را برای سیل زدگان فرستادند. در این میان فیلم فرود هواپیمای کمک های آلمان به سیل زدگان در شبکه های اجتماعی با استقبال زیاد کاربران مواجه شد. ولایتی هم گفت کمک های ایتالیایی ها به فاصله یک روز به ایران رسید. همچنین چین هم گفت برای کمک به سیل زدگان ایران آماده است.

بازدید اپلیکیشن 62 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید