جزییات طرح تعویض شناسنامه و کارت ملی

اجتماعی
جزییات طرح تعویض شناسنامه و کارت ملی

رییس سازمان ثبت احوال از احتمال تعریف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها در آینده نزدیک خبر داد و گفت امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه های مختلف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها را تعریف کنیم.

به‌گفته هاشم کارگر، توصیه جدی ما این است که شهروندان حتما برای تعویض شناسنامه اقدام کنند. البته امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه‌های مختلف، بازه زمانی برای تعویض شناسنامه‌ها تعریف کنیم. در سازمان ثبت احوال زمان صدور شناسنامه یک تا سه روز زمان می‌برد، اما زمان ارسال آنها توسط پست و رسیدن به دست متقاضی موضوعی است که به شرکت پست ارتباط دارد و در شهرهای بزرگ طولانی‌تر است.

کارگر همچنین در تشریح آخرین وضعیت صدور کارت ملی هوشمند هم گفته: عقب‌افتادگی دو سال و شش ماهه‌ای در حوزه صدور و تحویل کارت ملی وجود داشت که حدود ۱۰ میلیون کارت ملی هوشمند را شامل می‌شد. اواخر سال گذشته ۱۰ میلیون کارت صادر و بدهی قبلی به اتمام رسید. در تلاش هستیم نیمه اول سال جاری حدود پنج میلیون ثبت‌نام جدید که بخشی مربوط به سال ۱۴۰۰ و اکثریت آن مربوط به سال ۱۴۰۱ است را تحویل دهیم تا به این ترتیب در صورت همراهی و همکاری شرکا ثبت‌نام کارت ملی هوشمند را در نیمه دوم سال جاری بروز کنیم و تحویل کارت هر متقاضی در کمتر از یک ماه انجام شود.

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: بر اساس آنچه که قبلا در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شده است تمامی کارت‌های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت. اما برای موضوع تمدید کارت های ملی یکی از اقداماتی که دنبال می کنیم باز مطالعه و تحقیق مجدد برای کارت‌های ملی است.

مطالعات کارت‌های ملی هوشمند فعلی مربوط به ۱۵ سال قبل است، باتوجه به تغیرات حوزه فناوری، بی‌تردید بازنگری در وضعیت کلی کارت‌های ملی ضروری است تا با کمترین هزینه و بیشترین کارایی این کارت‌ها برای متقاضیان صادر شود. برای مثال یکی از مواردی که بعضا مورد اعتراض قرار گرفته است شیوه عکس‌های استفاده شده روی کارت‌های ملی است که قطعا برای تمدید بعد از سال ۱۴۰۵ این موضوع و موارد بسیار دیگری در مطالعات مدنظر قرار خواهد گرفت. در تمدید کارت‌های ملی باید چهره جدید افراد ثبت شود که در مطالعات همه راهکارهای مناسب و بهره‌گیری از فناوری‌های بروز مورد تحقیق قرار می گیرد. کارت‌های ملی فعلی نیز قابلیت‌های زیادی دارد اما برای بهره‌برداری از این قابلیت‌ها نیازمند کارتخوان های متفاوتی است که شاید بعضا امکان استفاده از این قابلیت‌ها را دشوار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید