کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۱۱۱۶
تاریخ خبر:

دعوای زرگری نفت و نیرو و صمت

دعوای زرگری نفت و نیرو و صمت

روزنامه هفت صبح، فاطمه رجبی| هوای تهران که سرد نشده چرا آلودگی و وارونگی هوا مانند سردترین روزهای سال است؟ چرا در روزهای کرونایی که خیابان‌ها خلوت بود آلودگی هوا کم نشد؟ چرا با تشدید تحریم‌ها دوباره روند آلودگی هوا تشدید شد؟ اینها سوالاتی است که افکار عمومی چند سال است برای آن جواب تازه‌ای پیدا کرده: مازوت‌سوزی.

اولین بار سال ۹۹ مردم با این عبارت آشنا شدند وقتی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست و چهره‌های زیر‌مجموعه او پرده‌پوشی را کنار گذاشتند و از اختلاف درونی دولت رونمایی کردند. آنها به وضوح گفتند که وزارت نیرو و وزارت نفت بی‌توجه به هشدارها و پیشنهادهای این سازمان، مازوت را در نیروگاه‌های تولید برق حرارتی می‌سوزانند و باعث آلودگی هوا می‌شوند.

خود عیسی کلانتری در مصاحبه‌ای دلیل مازوت‌سوزی را اینطور توضیح داد: «وزارت نفت می‌گوید مصرف گاز در زمستان زیاد می‌شود و مجبوریم گاز خانگی را تامین کنیم. گاز به نیروگاه‌ها نمی‌رسد. در نتیجه مجبوریم به نیروگاه‌ها مازوت بدهیم. آنها می‌گویند به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم مازوت را صادر کنیم. مقدار مازوت زیاد شده است. انبارها هم پر شده است و ما مجبور می‌شویم مازوت را به بیابان یا دریا بریزیم یا آن را به عنوان سوخت بسوزانیم.»

از آن زمان به بعد هر بار آلودگی هوا در تهران و شهرهای بزرگ شعله می‌کشد انگشت‌های اتهام به سمت این دو وزارتخانه می‌رود. جالب اینکه هر بار هم این وزارتخانه‌ها ماجرا را تکذیب می‌کنند و این دعوا آنقدر ادامه پیدا می‌کند که زمستان تمام می‌شود، بهار می‌آید به لطف گرمای هوا کمی نفس کشیدن در شهرهای بزرگ راحت می‌شود تا سال بعد و دعوایی دوباره. حتی در دولت فعلی که این اختلاف‌ها کمتر فرصت ظهور پیدا می‌کنند هم نهادی مانند شورای شهر بلند می‌شود و می‌گوید دولت در حال مازوت‌سوزی است و دعوا دوباره بالا می‌گیرد. اتفاقی که همین چند روز اخیر در تهران شاهدش هستیم.

چند روز پیش اعضای شورای شهر در نطق‌های پی در پی اعلام کردند که عامل اصلی آلودگی هوا در تهران مازوت‌سوزی است و برایش سند و مدرک هم دارند. حرف‌های آنها با واکنش سخنگوی صنعت برق مواجه شد که گفت نیروگاه‌ها اگرچه دوگانه سوز هستند اما هنوز نیازی به مازوت سوزی نداشته‌اند اما این ادعاهای اعضای شورای شهر چند روز پشت سر هم و در مصاحبه‌های مختلف آنقدر تکرار شد که دیروز وزارت نیرو یک بیانیه بلند بالا داد و حرف‌های اعضای شورای شهر را آدرس غلط دادن به مردم اعلام کرد.

در این بیانیه یک به یک نیروگاه‌های فعال شمرده شده و در مورد آنها توضیح داده شد مثلا گفته شد: «۱۲۵ نیروگاه کشوراصلاً امکان مازوت‌سوزی ندارند و از۱۴۱ نیروگاه درکل کشور فقط ۱۶نیروگاه بخاری وجود دارد وبقیه نیروگاه‌ها گازی و سیکل ترکیبی هستندکه اساساً امکان مصرف مازوت راندارند. ازبین این ۱۶نیروگاه مخزن سوخت دونیروگاه بعثت و اصفهان سال‌هاست پلمب شده است. هر ۳نیروگاه‌ موجود در استان تهران نیز از سوخت گاز استفاده می‌کنند. نیروگاه‌های شهدای پاکدشت وپرند نیز به‌دلیل ماهیت سیکل ترکیبی امکان مصرف مازوت ندارند.»

در آخر هم تاکید شد که علت آلودگی فعلی هواي تهران، کاهش ضریب تخلیه آلودگی هوا به دلیل سرد شدن هوا، افزایش تعداد خودرو و عدم بازنشستگی خودرو‌های فرسوده و در نتیجه افزایش مصرف بنزین است. برای این حرف هم جنس آلودگی سند قرار داده و گفته شد که ذرات آلودگی متعلق به آلاینده های متحرک هستند نه آلاینده های ثابت.

اگر فکر می‌کنید این دعوا فقط دامن وزارت نیرو را گرفت اشتباه می‌کنید. یکی از اتهاماتی که اعضای شورای شهر مطرح کردند و از دهان خیلی‌های دیگر هم شنیده می‌شود کیفیت پایین بنزین است که مستقیما دامن وزارت نفت را می‌گیرد. البته این ادعایی نیست که فقط از طرف اعضای شورای شهر تهران مطرح شده باشد، همین چند شب پیش شریعتی یکی از نماینده‌های مجلس در تلویزیون درباره بنزینی که از سوی بخش خصوصی تولید شده و به دلیل کیفیت پایین به کشور برگشت خورده گفت: «ما وقتی دچار ناترازی در تولید بنزین می‌شویم ممکن است که در مقطع خاصی برای جبران کمبود بنزین، بنزین با کیفیت پایین‌تر توزیع شود البته نه در شهرهای بزرگ.»

این حرف‌ها باعث شد که بعضی‌ها به شوخی بگویند که تهرانی‌ها از بس به شمال می‌روند و بنزین بی‌کیفیت شمالی می‌زنند و آن را به تهران می‌آورند هوا آلوده می‌شود. اینبار هم مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی وارد عمل شد و تاکید کرد که در کل کلانشهرها به خصوص در تهران بنزین یورو و با بهترین کیفیت توزیع می‌شود. وضعیت آلودگی هوای تهران هیچ ربطی به کیفیت بنزین ندارد بلکه چون مصرف بنزین زیاد است.

صبر کنید فهرست متهم‌ها هنوز تمام نشده. در این بین خودروسازها که خودروهایی با مصرف بالا و از نظر فنی آلاینده می‌سازند هم بارها مقصر شناخته شدند و حتی موتورسوارها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری هم در ردیف متهم‌ها قرار گرفتند. همه این دعواها در حالی است که به راحتی می‌توان برای یک بار هم که شده با یک آزمایش ساده در چند شهر بزرگ آب پاکی را از سوی یک نهاد غیر ذی نفع مانند وزارت بهداشت یا اصلا نهادی خارج از دولت روی دست مردم ریخت که آیا مازوت سوزی انجام می‌شود یا نه.

آیا ذرات ناشی از سوزانده شدن نفت کوره در هوای کلانشهرها وجود دارد یا نه. آیا این آلودگی به آلاینده‌های ناشی از بنزین بی‌کیفیت بر می‌گردد یا نه. اصلا مجلس می‌تواند یک کارگروه مستقل تشکیل دهد و از این کارگروه جواب واضح بخواهد. در واقع پاسخ دادن به این سوال‌ها اصلا کار سختی به نظر نمی‌رسد اما گویا طفره رفتن از دادن جواب روشن به چنین سوالی به نفع همه است چرا که افکار عمومی با خبرهای ضد و نقیض و دعواهایی شبیه به جنگ زرگری سرگرم تایید و تکذیب‌ها می‌شوند و آخر هم معلوم نمی‌شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

آب را چه کسی می‌برد؟
اگر فکر می‌کنید دعواهای این چنینی که جواب واضحی دارند اما کسی این جواب را اعلام نمی‌کند فقط منجر به آلودگی زمستانه کلانشهرها است اشتباه می‌کنید. این دعوا اصلا فصلی نیست بلکه در مورد خیلی از ابر بحران‌ها هم صدق می‌کند مثلا همین کم آبی مرکز ایران به ویژه استان اصفهان.

سال‌ها است که کشاورزان و حتی مردم عادی انگشت اتهام را به سمت فولادی‌ها و ذوب آهن می‌برند و می‌گویند آنها هستند که اصفهان را به خشکسالی کشانده‌اند. در مقابل صنایع هم می‌گویند مگر می‌شود استانی که کم آب است و از نظر تاریخی خشک محسوب می‌شود شالیزار و کاشت چای داشته باشد؟ آنها می‌گویند عمده آب اصفهان را کشاورزان استفاده می‌کنند. وقتی به آمارهای رسمی هم نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مثلا فقط چهار هزار هکتار زمین کشاورزی در شرق اصفهان زیر کشت برنج است، یکی از آب‌بر ترین محصولات کشاورزی است. در این بین هم هیچ نهاد رسمی نیست که تکلیف این ماجرا را یک‌بار برای همیشه روشن کند.

مشابه همین ماجرا را در مورد مصرف برق داریم. در تابستان گذشته بارها صنایع مانند سیمانی‌ها و فولادی‌ها اعلام کردند که آنها مسبب مشکل کمبود برق نیستند و مصرف خانگی باید مدیریت شود اما در مقابل گروه بزرگی هم می‌گویند که مقصر مردم و قیمت پایین برق است. خلاصه که اگر فهرست دعواهای دنباله‌دار بی‌نتیجه اما سرگرم‌کننده را ردیف کنیم به نظر بی‌انتها می‌رسد.

کدخبر: ۵۵۱۱۱۶
تاریخ خبر:
ارسال نظر