کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۳۳۹۶
تاریخ خبر:

تنظیم هیجانی

تنظیم هیجانی

در موقعیت‌هایی بودید یا دیدید که برخی افراد در موقعیتی که به آنها توهین می‌شود یا در هنگام بحث با بقیه نمی‌توانند از خود آنطور که باید دفاع کنند و سریع شروع به گریه می‌کنند و همیشه احساس قربانی شدن دارند حرف نمی‌زنند و به گوشه ای می‌روند؟

حوریه پورعلی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی|  آنها انتظار دارند که طرف مقابل خودش بفهمد که چه رفتار زشت و زننده‌ای دارد. این گریه و سکوت از سر اضطراب است نه غم و ناراحتی. ناشی از خفه کردن و سرکوب خشم و عصبانیتی است که فرد باید در آن موقعیت نشان دهد، احساس خشم است از اینکه توهین می‌شنود و بی‌احترامی دیده.

ولی این افراد یاد گرفته‌اند همچنین  به دلایل مختلف مثل ترس از بیان خواسته و خشمی که دارند و اینکه مبادا با نشان دادن خشم وعصبانیت خود رابطه خودشان با طرف مقابل را خراب کنند یا دیگر دوست داشتنی نباشند و نکند بحث جدی شود، دعوا بالا بگیرد. عادت کرده‌اند که خودشان را نادیده بگیرند.

 

هیجانات (خشم، غم، ترس، شرم، نفرت، شادی و...) برای بقا و ادامه زندگی افراد هستند و به خودی خود نه بار منفی دارند و نه مثبت نه خوبند و نه بد، بلکه چگونگی رفتار فرد و آگاهی شما از این حالات هیجانی که در موقعیت‌های مختلف تجربه می‌کنید مهم است و اینکه شما در بند این هیجانات خواهید بود یا نه افسار آنها را به دست خواهید گرفت.

 

مثلا موضوعی باعث عصبانیت شما شده اگر بدون کنترل و فکر هیجان خود را بروز دهید ممکن است حتی وقتی حق با شما بوده با بروز خشم و عصبانیت خود به شکلی نادرست این وضعیت به ضرر شما و روابط شما با دیگران تمام شود. اگر هم خشم و ناراحتی خود را نادیده بگیرید کم کم به فردی شکست خورده و ضعیف تبدیل می‌شوید با کوهی از خشم و غم و ناراحتی که با خود حمل می‌کنید مانند انبار باروت با کوچکترین مسئله چنان از کوره در می‌روید که حیرت خواهید کرد و حتی این بروز ناگهانی و انفجاری هیجان ممکن است سبب آسیب فیزیکی به دیگران شود و شما پاسخگوی پیامد این رفتار خود باید باشید؛ پس چه باید کرد:

 

همین هیجان خشم و عصبانیت را ادامه دهیم اگر در این موقعیت متوجه باشید که چون به شما توهین شده و... الان عصبانی هستید و می‌خواهید که حق خود را بگیرید و با دانستن اینکه سرکوب کردن هیجان و یا بروز بدون فکر آن سبب دردسر شما می‌شود محکم خواهید ایستاد و با روشی که کاملا در کنترل شماست به بقیه می‌فهمانید که اجازه چنین رفتارهایی به آنها نمی‌دهید. در رابطه با بقیه هیجانات نیز همینطور. سرکوب کردن هیجانات و یا بروز رفتاری آن هیجان بدون فکر و کنترل نه تنها کمک کننده نیست که دردسر آفرین خواهد بود و مشکلات بیشتری برای شما بوجود می‌آورد.

 

تنظیم هیجان(self regulation) بسیار مهم و یاری‌دهنده است در واقع ذهن آگاهی و شناختی که نسبت به هیجانات خود دارید واینکه هوشیار به خود باشید و از خود بپرسید الان چه حسی دارم؟ چرا این حس را دارم؟ آیا این احساس من بجا و درست است یا فقط به خاطر طرز فکر و باوری که دارم این وضعیت و موقعیت را قضاوت می‌کنم؟ چکار کنم صحیح است؟ و سوالهایی از این دست بسیار راهگشاست.

 

 

کدخبر: ۵۵۳۳۹۶
تاریخ خبر:
ارسال نظر