۹میوه که برای خوردنشان باید از جان‌تان بگذرید

اقتصادی

بهار و تابستان که از راه می‌رسد،‌ تنوع میوه بالا می‌رود. از موز و سیب گرفته تا زردآلو و هلو و حتی هندوانه و خربزه. اما در همین بازار خودمانی محصولاتی فروخته می‌شود که با وجود ممنوعیت بیشتر از آن طرف مرزها راهشان را به بازار پیدا می‌کنند. طبیعی است که قیمت‌شان هم بالا باشد و اسم بعضی‌هایشان حتی به گوش‌تان نخورده باشد. برای اینکه بیشتر توجهتان را به خواندن گزارش مجله مهر در این رابطه جلب کرده باشیم، باید به این نکته اشاره کرد که قیمت بعضی از آنها به کیلویی ۶۰هزار تومان می‌رسد.

۱- میوه اژدها
دراگون فروت، میوه اژدها یا میوه کاکتوس اسامی است که برای این محصول در نظر گرفته شده میوه‌ای که ثمره آن به چند نوع کاکتوس خاص می‌رسد. میوه ای که محل رشد و پرورش آن به قاره امریکا و آسیای جنوب شرقی بر می‌گردد. این میوه در رنگ های مختلفی مثل قرمز، زرد، صورتی و سفید وجود دارد و روی پوسته آن خارهایی است که امکان دارد خوردن آن برای معده و گلویتان دردسر ساز باشد. در حال حاضر این میوه شیرین به شکل دانه‌ای و با قیمت حدودا ۱۸هزار تومان به فروش می‌رسد.

۲- بلوبری
به این میوه زغال اخته آبی هم می‌گویند. میوه ای که چند سالی است وارد کشور شده و حتی اسانس‌های آن را درخوراکی‌های دیگری مثل شکلات یا ژله هم می‌توان پیدا کرد. بلوبری یک میوه امریکایی است که غالبا طعمی شیرین دارد و در رنگ های آبی و بنفش به فروش می‌رسد. میوه ای که اگر بخواهید برای خرید آن اقدام کنید باید برای هر کیلو چیزی بین ۵۰تا ۶۰هزار تومان بپردازید.

۳- فیسالیس
اگر کمی درباره این میوه جست و جو کنید اسامی دیگری مثل عروسک پشت پرده یا کاکنج را پیدا می کنید که به آن اطلاق می شود. این میوه استوایی متعلق به منطقه امریکای جنوبی است ولی در حال حاضر چند وقتی است که درکشور خودمان و در شهرهایی مثل ورامین کشت می‌شود. می‌گویند طعم این میوه ترکیبی است بین توت فرنگی، کیوی و گیلاس که در حال حاضر هر کیلوی آن با قیمت ۴۰هزار تومان به فروش می‌رسد میوه‌ای که می‌گویند علاوه بر طعم تازه‌اش از خواص درمانی بسیاری برخوردار است.

۴- کوکوریکو
این میوه در واقع همان نارگیل است.محصولی که در واقع به خاطر نوشیدن آب درون میوه‌اش مورد مصرف قرار می‌گیرد. کوکوریکو در بازارهای میوه به صورت عددی و با قیمت حدود ۱۰هزار تومان به فروش می‌رسد. میوه ای که می‌گویند سرشار از پتاسیم و املاح معدنی است.

۵- لیچی
این میوه نیز یکی از محصولات نوظهور در بازار میوه ایران است. یک میوه تابستانی که ابتدا در چین وسپس در هند و پاکستان به کاشت رسیده است. میوه ای که ثمره دادن آن چیزی حدود شش سال به طول می‌انجامد. پوست این میوه، قرمز و تیغ دار و حتی در ظاهر کمی شبیه به تمشک است. برای مصرف این میوه باید حواستان باشد که قسمت خوراکی آن سفید، سفت و آبدار است. هسته این میوه هم طعمی متفاوت از خود میوه دارد که طبق شنیده‌ها در کشوری مثل پاکستان آن را با خامه مخلوط و سپس سرو می‌کنند.

۶- آووکادو
این یکی شاید به نسبت میوه‌های قبلی کمی برایمان آشناتر به نظر برسد. میوه‌ای تقریبا با شکل و شمایل گلابی که در رنگ‌های مختلف سبز، قرمز و قهوه‌ای وجود دارد. این میوه هم یک محصول استوایی است که محل اولیه رویش آن به قاره آمریکا برمی‌گردد. میوه‌ای که در ایران به صورت عددی فروخته می‌شود. قیمت هر عدد آووکادو چیزی حدود ۱۰هزار تومان است. نکته قابل توجه اینجاست که تاریخچه ورود این میوه از اکوادور به ایران را به سال ۱۳۴۰نسبت می‌دهند که کاشت آن در همان سال به خاطر سرمای هوا با شکست مواجه بود؛ اما پس از گذر زمان این میوه در شمال کشور در حدود ۱۰۰تن در سال به فروش می‌رسد.

۷- دوریان
یکی از میوه های عجیب در دنیا به حساب می‌آید؛ میوه‌ای با بوی بد وعجیب که مردم در دنیا یا شدیدا دوستش دارند یا از آن متنفر هستند. میوه‌ای استوایی که متعلق به کشورهای جنوب آسیا مثل مالزی است. خوب است بدانید که این میوه چندی پیش نقل محافل کاربران ایرانی هم شده بود تا جایی که عده‌ای می‌گفتند این میوه بویی جهنمی و طعمی بهشتی دارد؛ برای همین هم در بسیاری از کشورها همراه داشتن دوریان در هتل و اماکن عمومی ممنوع است. این میوه جزو محصولات گرانقیمت به حساب می‌آید تا جایی که هر بسته آن با قیمتی حدود ۵۰هزار تومان به فروش می‌رسد.

۸- منگوستین
یکی از میوه‌های استوایی متعلق به تایلند، مالزی و اندونزی است. رنگ این میوه معمولا بنفش یا گاه قرمز است به این محصول لقب ملکه میوه‌ها را نیز می‌دهند. میوه که قیمت آن دانه‌ای تقریبا پنج هزار تومان به فروش می‌رسد.

۹- میوه ستاره‌ای یا کارامبولا
این محصول متعلق به کشورهای هندوستان و اندونزی است. به میوه ستاره‌ای میوه اختری هم می‌گویند. میوه‌ای که طعم آن می‌تواند بین ترش و شیرین متغیر باشد.

بازدید اپلیکیشن 289 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید