گربه‌ها چطور هم‌نشین‌های باستانی انسان شدند؟امروز روز جهانی گربه است

دانش و فناوری

تاریخ ۸ اوت (۱۷ مرداد) به نام روز بین المللی گربه (International Cat Day) نامگذاری شده است.

به گزارش سیناپرس،گربه یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی محسوب می شود؛ با این حال اطلاعات زیادی در مورد روند اهلی شدن این حیوان وجود ندارد.

باستان شناسان در تحقیقات خود در جزیره قبرس (سال ۱۹۸۳)، استخوان فک گربه ای با قدمت ۸ هزار سال را کشف کردند؛ با این حال محققان براین باور بودند که اهلی کردن گربه ها با چندین هزار سال قبل باز می گردد. سال ۲۰۰۴، در ادامه اکتشافات در قبرس، باستان شناسان موفق به کشف استخوان های گربه ای شدند که در کنار انسان دفن شده بود. این کشف ثابت کرد که گربه های باستانی این جزیره، اهلی شده بودند و سابقه اهلی شدن این حیوانات به ۱۵۰۰ سال عقب تر باز می گردد.

سال ۲۰۰۷، قطعه دیگری از پازل روند اهلی شدن گربه ها کامل شد و محققان با آنالیزهای ژنتیکی دریافتند، جد گربه های اهلی امروزی، گربه وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) است که هنوز هم وجود داشته و در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان زندگی می کند.

نتایج بدست آمده نشان داد، گربه ها حدود ۱۲ هزار سال قبل در این مناطق اهلی شدند. این حیوانات با حفظ برخی خصوصیات وحشی مثل شکارگری و براساس نفع دو طرفه، به زندگی با انسان روی آوردند. همزمان با آغاز عصر کشاورزی و حضور جوندگان در انبارهای غلات، انسان با دادن غذا به گربه ها، از آنها برای شکار موش و سایر جوندگان موذی استفاده کرد.

این نفع دو طرفه تاکنون ادامه یافته و اکنون، این پشمالوهای دوست داشتنی به محبوب ترین حیوان خانگی انسان تبدیل شده است. گفته می شود که نگهداری از گربه، به بهبود سلامت روان، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

سابقه نامگذاری روزی به نام دوست پشمالوی انسان

نخستین بار در سال ۲۰۰۲، صندوق بین المللی رفاه حیوانات (IFAW) با همراهی گروه های حامی حیوانات، تاریخ ۸ اوت را به عنوان روز بین المللی گربه ها نامگذاری کردند.

پرشین (Persian)، سیامی (Siamese)، برمه ای (Burmese)، بنگال (Bengal) و مانچکین (Munchkin) از جمله معروف ترین نژادهای شناخته شده گربه در جهان محسوب می شوند.

آیا گربه ها محبوب تر از سگ ها هستند؟

گفته می شود که سگ، دوست باوفای انسان است؛ اما با جستجو در اینترنت و شبکه های اجتماعی، با میلیون ها عکس از گربه ها مواجه می شوید. حال این سوال مطرح می شود که سگ یا گربه؟ کدام محبوب تر هستند؟

آمارها نشان می دهد، ۳۶٫۵ درصد از مردم آمریکا در منازل خود سگ دارند که این میزان برای گربه ۳۰٫۴ درصد است؛ با این حال، جمعیت گربه های این کشور ۵ میلیون بیشتر از تعداد سگ ها بوده و بالغ بر ۷۶ قلاده تخمین زده می شود.

جمعیت گربه ها در جهان

تخمین زده می شود که بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون گربه در سراسر جهان وجود داشته باشد. براساس آخرین گزارش ورلداطلس (worldatlas) مربوط به ماه مارس ۲۰۱۷، کشورهای ذیل دارای بیشترین تعداد جمعیت گربه در جهان هستند:

آمریکا: ۷۶٫۵ میلیون
چین: ۵۳ میلیون
روسیه: ۱۲٫۷۵ میلیون
برزیل: ۱۲٫۵ میلیون
فرانسه: ۹٫۵ میلیون
ایتالیا: ۹٫۵ میلیون
انگلیس: ۷٫۷۵ میلیون
آلمان: ۷٫۷۵ میلیون
اوکراین: ۷٫۵ میلیون
ژاپن: ۷٫۲۵ میلیون

بازدید اپلیکیشن 68 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.