پایانی خصومت ۷۰ساله پس از ۴۱دقیقه گفتگو؛ آمریکا و کره‌شمالی آشتی کردند

جهان

بالاخره انتظارها به سر آمد. کیم جونگ اون پرچم سفید را تا نیمه بالا برد و در سنگاپور دشمن قسم خورده خود را پشت درهای بسته ملاقات کرد. هفت دهه خصومت و دشمنی در پشت درهای بسته به گفتگویی به ظاهر صلح آمیز ختم شد، البته صلحی که هنوز در ابهام است. با این حال این دو کشور ساعاتی پیش اسناد مشترک را امضا کردند، رئیس جمهوری آمریکا در جریان امضای این سند گفت که کار برای اجرای مفاد این سند به زودی آغاز خواهد شد. وی ادامه داد بسیار مفتخر است که بعد از مذاکرات موفقیت آمیز سندی را به طور مشترک امضا کنند.

کیم جونگ اون نیز گفت بسیار خوشحال است که سندی تارخی را امضا می کند. او از رئیس جمهور امریکا به خاطر برگزاری این نشست تشکر کرد.

اگر چه متن این سند هنوز منتشر نشده است اما ترامپ گفت از این پس روابط دو کشور بسیار متفاوت تر از گذشته خواهد بود. او رهبر کره شمالی را «کیم» نامید و از او تشکر کرد و بار دیگر گفت که این مذاکرات از هر آنچه دیگران پیش بینی می کردند بهتر بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک توئیت خلاصه و مفید، درباره مذاکره با رهبر کره شمالی خطاب به مخالفان سرسخت این دیدار، نوشت: «کینه‌توزان و بازنده‌ها می‌گویند این واقعیت که من [با رهبر کره‌شمالی] دیداری خواهم داشت، شکستی برای ایالات متحده است.

وی ادامه داد: ما گروگان‌هایمان را پس گرفتیم، آزمایش‌ها، پژوهش و شلیک‌های موشک متوقف شده‌اند و این اساتید که از ابتدا اقدامات مرا اشتباه قلمداد می‌کردند، حرف دیگری برای گفتن ندارند!

همچنین ترامپ درباره دیدار خود ساعاتی پیش اینگونه توئیت زد: «ملاقات‌ها میان هیأت‌ها و نمایندگان به سرعت و به خوبی پیش می‌رود… اما در نهایت مهم این نیست. همگی ما به زودی متوجه خواهیم شد که آیا یک توافق که بر خلاف توافق‌های گذشته، واقعی باشد، قابل تحقق است یا خیر.»

ملاقات ترامپ و اون ۴۱ دقیقه به طول انجامید و پس از آن میاک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید و جان بولتون، مشاور امنیت ملی از طرف واشنگتن و مشاوران ارشد رهبر کره شمالی از طرف پیونگ یانگ به نشست ملحق شدند. ترامپ پس از پیوستن این مقامات به اون گفت: با همکاری با یکدیگر مراقب همه چیز خواهیم بود. رهبر کره شمالی هم اظهار کرد چالش هایی در پیش رو وجود دارد اما با ترامپ همکاری خواهد کرد.

دراین باره رویترز گزارش داد: دو طرف پس از این دیدار محرمانه وارد نشست به همراه هیات دیپلماتیک خود شدند.

در همین حال که دنیا اخبار این دیدار مهم را مخابره می کند، اهالی کره شمالی پس از هفت دهه خفقان خبری امروز اخبار دیدار رهبرشان با رئیس جمهوری ایالات متحده را به صورت کامل در یک روزنامه مشاهده کردند. روزنامه رسمی رودونگ سینمون کره شمالی دوشنبه به طور مفصل به این دیدارها و مذاکرات پرداخت.

نظرات کاربران

پاسخ دهید