واکنش علمای عربستان به ایجاد اولین سینما بعد از چهل سال ممنوعیت نمایش فیلم

جهان

اولین سینمای عربستان بعد از تقریباً چهل سال ممنوعیت نمایش فیلم در این کشور، با نمایش فیلم پلنگ سیاه گشوده شد.

عربستان قرار است در چهار سال آینده چهل پردیس سینمایی در این کشور آماده کند و در عرض دوازده سال این تعداد را به صد پردیس سینمایی برساند. . این کشور در دهۀ هفتاد دارای سینما بود اما از اواخر دهۀ هفتاد میلادی با سیاست گذاریهای محافظه‌کارانه تر و خوانش سخت گیرانه تری از احکام اسلام، سالن‌های سینما تعطیل شدند.

برخی از علمای اسلام با گشایش سینما در این کشور مخالفند بخصوص که قرار است این سالنها مختلط باشند. زنان و مردان عربستانی در هیچ فضای عمومی حق ندارند به صورت مختلط حضور داشته باشند. علمای عربستان فیلم‌های هالیوودی را خطری جدی میدانند که میتواند فرهنگ جوانان عربستانی را تغییر ماهیت دهد. عربستان این تغییرات را بخشی از پروژه را فرهنگی اقتصادی میداند و قرار است با اصلاحات داخلی و سریعی که انجام میپذیرد راه ورود گردشگران خارجی به این کشور باز شود. پیش از این عربستان از راه نفت و زائران خانه خدا ارز خود را تامین میکرد.
ادم ارون، رئیس شرکت آمریکای ای ام سی که ساخت اولین سینمای عربستان را به عهده دارد، این سالن نمایش را “بنایی فوق‌العاده و شگفت‌انگیز” نامید.
رئیس شرکت ای ام سی در این رابطه افزوده است: «گمان می‌کنیم که این، زیباترین سینمای جهان خواهد بود.

بازدید اپلیکیشن 144 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. کاری به سینما ندارم. وقتی میخونم از طریق زائران ارز خودشون رو تامین میکنن. حرص میخورم. با همون ارز از داعش حمایت میکنن. ای خدااااا… پولی که دو راه رسیدن به خانه تو خرج میشه همون پول رو در راه غیر از تو خرج میکنن. این چه دنیایی هستش اخه

پاسخ دهید