«نون‌عیدی» بخورید

سلامت و زندگی

نان پادرازی یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغاتی است که طرفداران بسیاری دارد.این نان کم شیرین ترین شرینی است وبرای دیابتی ها مفید است.
به‌گزارش تسنیم، یکی از شیرینی‌های سنتی شهرستان گرگان برای پذیرایی از میهمانان، نان پادرازی است که در بین مردم گرگان به «نون‌عیدی» نیز معروف است؛ البته «نون‌عیدی» خود مجموعه‌ای است از شیرینی‌های سنتی این شهرستان از جمله نان خرمایی، نون پادرازی خشک، سرغربیلی و نون زنجبیلی.
نون پادرازی از مواد اولیه‌ای چون آرد گندم، شکر، کره حیوانی، خمیر مایه و سیاه‌دانه تشکیل شده است.
در مراحل مختلف پخت نان پادرازی از ابزار و اشیای متعددی استفاده می‌شود، از جمله از لگن برای آماده‌سازی خمیر، کاسه برای پیمانه مواد اولیه، وردنه چوبی ساده برای پهن کردن خمیر پادرازی روغنی و وردنه چوبی شیاردار برای پهن کردن خمیر پادرازی خشک و ایجاد شیار در رویه نان، شانه برای نقش‌زنی رویه شیرینی و جلوگیری از پف کردن خمیر نان، سینی فلزی برای پهن کردن و فرم‌دهی به خمیر، سینی برای پخت در فر، تنور سنتی یا فر شیرینی‌پزی که برای پخت نان زنجبیلی آن به‌کار می‌رود.

در گذشته پخت شیرینی‌های سنتی گرگان در منازل و غالباً به‌صورت گروهی انجام می‌شد اما امروزه علاوه‌بر این روش، به‌دلیل تقاضای مردم و بالا رفتن سرعت زندگی و کم شدن فرصت‌ها، پخت این‌قبیل شیرینی‌ها کمتر در منازل صورت می‌پذیرد و پخت این شیرینی در برخی از کارگاه‌های قنادی و به‌صورت مکانیکی نیز انجام می‌شود.

نون پادرازی یکی از کم‌شیرین‌ترین و ساده‌ترین شیرینی‌های سنتی عید گرگانی‌ها به‌شمار می‌رود که به‌علت استفاده از شکر کم، برای آن دسته از مصرف‌کنندگان که مشکل دیابت دارند و نمی‌توانند از محصولات مختلف شیرینی استفاده کنند مناسب و موردپسند است.

طرز تهیه نان پادرازی با عنوان میراث‌فرهنگی ناملموس به‌شماره ۱۱۶۱ در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است.

بازدید اپلیکیشن 57 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.