مقایسه برلیانس ۳۳۰اچ و جک جی۵

دانش و فناوری

هفت صبح| با آبی که اینروزها به مشکل اساسی بخش‌هایی از کشور بدل شده و سطلی که مدام پر و خالی می‌شد، مشغول شستن دو خودرو چینی موفق این سال‌های بازار بود. گالری دار جوان که جایی در شرق تهران مشغول فعالیت در بخش خرید و فروش خودروهای داخلی است، اوضاع اینروزهای بازار خودرو را به شکلی جالب روایت می‌کند.

منصور که سنش به زحمت به ۲۵ سال می‌رسد می‌گوید روزی حداقل یک ماشین معامله می کنم چون اینروزها تب خرید و فروش ماشین زیاد شده و مردم از ترس افزایش دوباره قیمت مدام به بازار رفت و آمد دارند. او که مشغول شستن دو مدل موفق و چینی حاضر در بازار است، به خوانندگان هفت صبح پیشنهاد می‌کند به شایعات متعددی که پیرامون خودروهای چینی وجود دارد توجه نکنند و از طراحی، آپشن‌ها و سواری بهتر خودروهای چینی لذت ببرند.

وقتی از او میپرسیم چه پیشنهادی برای خریداران دارد، خودروهای نمایشگاه را ورانداز می‌کند و می‌گوید: مثلا از بین دو خودرو برلیانس ۳۳۰اچ و جک جی۵ می‌توان به یک انتخاب درست رسید چرا که هردو مدل امتحان خود را در بازار پس داده‌اند.» با پیشنهاد منصور، ما هم مقایسه ای ترتیب دادیم زنده و تازه بین دو خودرو برلیانس و جک که هردو در محدوده قیمتی ۶۵ میلیون تومانی خریداران خاص و نسبتا گسترده‌ای دارند.

معرفی دو خودرو
عکس گویای نکات بسیاری است. در یک سو جک جی۵ سدان چینی کرمان موتور قرار دارد که مدتی است خط تولیدش متوقف شده و در دیگر سو برلیانس اچ۳۳۰ را می‌بینیم که در دو سال اخیر به شدت مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. ابعاد دو خودرو نزدیک به هم، موتور دو اتومبیل وضعیت فنی مشابهی داشته و سطح تجهیزات نیز تقریبا یکی به نظر می‌رسند. برلیانس طراحی عضلانی‌تری داشته که بیشتر باب میل جوان‌ترهاست، جک اما به واسطه سطح صاف و صیقلی بدنه محبوبیت زیادی در بین خانواده‌های ایرانی دارد. در واقع به طور دقیق‌تر می‌توان برلیانس را یک اغراق بزرگ و جک را محصولی صاف و ساده توصیف کرد.

نمونه صفر برلیانس اچ۳۳۰ با موتور جدید ۱۶۵۰سی‌سی ۱۱۵ اسبی و امکانات کامل در بازار حدود ۶۸ میلیون تومان است در حالی که نمونه فول آپشن جک جی۵ با موتور ۱۸۰سی‌سی و کارکردی معادل ۵۰ هزار کیلومتر حدود ۷۰میلیون تومان است. مشخص شد که اتومبیل کهنه‌تر مدلی گرانتر است اما آیا واقعا یک جک جی۵ دو ساله ۷۰میلیون تومان می‌ارزد؟ این یک پرسش استراتژیک است. پیدا است که هر دو خودرو قطعات عمده و مهم‌شان از چین وارد می‌شود که این به معنی هزینه بیشتر نگهداری دو خودرو در مقایسه با محصولات وطنی است. در عین حال هزینه نگهداری جک بیشتر و قطعاتش کمتر است ولی به واسطه دامنه بسیار وسیع خدمات پس از فروش شرکت سایپا، خریداران برلیانس از پارس خودرو نگرانی چندانی بابت تامین قطعات ندارند.

بخش فنی
موتور جک ۱۳۸ اسب قدرت دارد و به لطف موتور و گیربکس هماهنگ، ابتدا احساس می‌شد شتاب و کششی بهتر از برلیانس دارد. با این حال تغییر و تحولات اخیر اچ۳۳۰ که موجب شده جعبه دنده و موتوری تازه برای این محصول تدارک دیده شود آشکارا بهبودی چشمگیر را عاید خریداران برلیانس کرده است. در عین حال وزن کمتر برلیانس که حدودا ۸۰کیلوگرم سبک‌تر از جک جی۵ اتوماتیک است موجب شده کمبود قدرت موتور جبران شود. در این بخش نمی‌توان برنده خاصی را معرفی کرد ولی قاعدتا تزریق تکنولوژی هیوندای پاورتک به برلیانس این محصول را در موقعیتی برتر نسبت به جک قرار داده است.

گنجایش و کارایی
دو خودرو ابعادی نزدیک به هم دارند گرچه جک با طول ۴.۵۹ متر حدود۸سانتی‌متر بلندتر از برلیانس است. هرچه داخل اتاق جک بزرگتر است، برلیانس صندوق بزرگتری دارد که این را باید مدیون طراحی خاصش دانست که ضمن افزایش جذابیت بدنه، کارایی را هم با ابعادی کوچکتر به برلیانس اعطا کرده است. ترکیب این ابعاد با موتور کم‌مصرف هم به کاهش مصرف سوخت و نرمی حرکت در شهر برای اچ۳۳۰انجامیده که همین عامل به برگ برنده خودرو در آشفته بازار خودرو این تبدیل شده است.

نتیجه نهایی
هر یک از این دو محصول نقاط قوت و ضعفی دارند و البته یک تفاوت این بین وجود دارد که دو خودرو را از هم متمایز می‌کند، تفاوتی که به کهنه (کارکرده) بودن جک و نو بودن برلیانس مربوط می‌شود. ببینیم نبرد کهنه و نو چه سرانجامی دارد. با این حال انتخاب اچ۳۳۰ به واسطه قیمت کمتر، مصرف بهتر، امکانات بیشتر و هزینه نگهداری کمتر ارزش بیشتری را عاید خریداران می کند.

بازدید اپلیکیشن 167 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید