مشکل عجیب در آلبانی: نامزد ریاست جمهوری ندارند

ورزشی

پس از آنکه حزب حاکم سویالیست‌ها به ریاست نخست‌وزیر آلبانی تصمیم گرفت تا هیچ نامزدی را برای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد ندهد، پارلمان این کشور در انتخاب یک رئیس‌جمهور جدید ناکام ماند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، لیر متا، سخنگوی پارلمانی حزب حاکم آلبانی در پارلمان گفت: ما هیچ نامزدی را پیشنهاد ندادیم تا تمایل خود را برای مذاکره با اپوزیسیون در خصوص یک رئیس‌جمهور جدید نشان دهیم چرا که می‌خواهیم بین تمامی نیروهای سیاسی آلبانی یک اجماع نظر شکل گیرد.

اپوزیسیون آلبانی از اواسط فوریه سال جاری میلادی پارلمان را تحریم کرد و خواستار تشکیل یک دولت گذار برای آماده‌سازی زمینه انتخاباتی آزاد و عادلانه شد.

بر اساس قانون اساسی آلبانی، یک نامزد در صورتی می‌تواند به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود که رای مثبت ۸۱ قانونگذار از بین ۱۴۰ تن را به دست آورد؛ اکثریتی که در حال حاضر با ائتلاف حاکم همراه است. انتظار می‌رود دور دوم رای‌گیری امروز (پنجشنبه) برگزار شود.

اگر پس از پنج دور رای‌گیری، رئیس‌جمهور که عمدتا یک نقش تشریفاتی است، انتخاب نشود پارلمان باید منحل شده و انتخابات پارلمانی جدیدی برگزار خواهد شد.

قرار است ۱۸ ژوئن سال جاری میلادی انتخابات پارلمانی برگزار شود اما اپوزیسیون تهدید کرده که این انتخابات را نیز تحریم خواهد کرد.

در حال حاضر اقدام اپوزیسیون برای تحریم کردن پارلمان برخی اصلاحات را با مانع مواجه کرده است. این اصلاحات شامل قانونی است که اتحادیه اروپا آن را برای پیشبرد عضویت آلبانی در این بلوک لازم دانسته است.

بازدید اپلیکیشن 78 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.