دختران دردسرساز آمریکایی؛ حقایقی درباره شیوه نامگذاری طوفان‌ها

دانش و فناوری

طی ۱۰۰ سال اخیر برای طوفان‌ها اسم انتخاب شده، چون به ادعای سازمان جهانی هواشناسی به یاد آوردن اسامی نسبت به اعداد و عبارات فنی برای مردم ساده‌تر است. روزنامه «تلگراف» می‌نویسد وقتی طوفان‌ها با نام در رسانه گزارش می‌شوند، میزان آمادگی افراد برای مواجهه با طوفان‌ افزایش می‌یابد.

**** اسم طوفان‌ها چطور انتخاب می‌شود؟

پیشتر اسامی توفان‌ها اختیاری بود، مثلا وقتی طوفان‌ اقیانوس اطلس دکل قایقی به نام «آنتجه» را درهم‌ شکست، با نام تندباد آنتجه خوانده می‌شد. کم‌کم هواشناسان تصمیم گرفتند سیستم سازما‌ن‌یافته‌تر و کارآمدتری را معرفی کنند و اسامی از فهرست الفبایی مرتب‌شده انتخاب شد. اولین طوفان‌ سال با الف شروع می‌شود و به همین صورت ادامه می‌یابد. فهرست اصلی تنها اسامی «زنانه» داشت و کم‌کم از سال ۱۹۷۹، اسامی مردانه هم اضافه شدند؛ حالا هر ساله تناوب دارند. ۶ فهرست به صورت چرخشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین فهرست ۲۰۱۶ مجددا در ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

**** فرق طوفان‌ها زنانه و مردانه چیست؟

طبق گزارش «سی‌ان‌ان» مطالعات نشان می‌دهد افراد بر اساس اینکه طوفان‌ نام زنانه یا مردانه داشته باشد به شیوه متفاوتی برای آن آماده می‌شوند. تیمی از محققان در اقدامات آکادمی ملی علوم می‌گویند: «تندبادهایی با نام زنانه (در برابر تندبادهایی با نام مردانه) باعث مرگ بسیار بیشتری می‌شوند که ظاهرا به این دلیل است که مردم خطر کمتری را برای طوفان‌های زنانه متصور می‌شوند و در نتیجه آمادگی کمتری دارند.»

به بیان دیگر، تندبادی با نام «پرسیلا» که نامی زنانه دارد، شاید به اندازه تندبادی با نام مردانه «برونو» که ترس بیشتری ایجاد کرده و مردم را ترغیب به فرار می‌کند، جدی گرفته نشود.

**** مردم طوفان‌های زنانه را جدی نمی‌گیرند!

ادعای محققان مبنی‌بر نرخ مرگ‌ومیر تندبادهای آمریکا از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۲ است و همچنین آزمایش‌هایی روی طرز واکنش مردم به تندبادهای فرضی با نام مردانه و زنانه انجام داده‌اند. بعدا بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد. این مطالعات نشان می‌دهد تغییر نام یک تندباد شدید از چارلی به الویز توانست مگر و میر در اثر آن را تقریبا سه برابر کند. این مطالعه بیان کرد «در طوفان‌های شدید که اقدام حفاظتی بیشترین پتانسیل برای نجات جان افراد را دارد، مردانگی- زنانگی نام تندباد میزان مرگ‌ومیر آن را پیش‌بینی می‌کند.»

بازدید اپلیکیشن 96 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.