خواسته آیت‌الله سیستانی از روحانیون عراقی: وارد مناصب حکومتی نشوید

سیاسی

تعدادی از استادان و علمای قم که نزدیک به گرایش اصلاح‌طلبی بودند، در ایام تعطیلات نوروز به دیدار آیت‌الله سیستانی رفته‌اند. این خبر را مجتبی لطفی، از استادان قم در کانال تلگرامی خود منتشر و توضیحاتی درباره این دیدار ارائه کرده بود.

این نویسنده، در توضیح بیشتر درباره این دیدار گفت که برخی از استادان و علمای قم در سفرهایی که برای زیارت عتبات به عراق می‌روند، با آیت‌الله سیستانی هم دیدار می‌کنند. او ادامه داد: دیدار اخیر در ایام تعطیلات نوروز و از سوی گروهی از استادان قم صورت گرفته که گرایش نزدیک به اصلاح‌طلبی دارند.

لطفی در بیان جزئیات بیشتر اضافه کرد که این ملاقات از سوی حدود هفت یا هشت نفر از استادانی صورت گرفت که کرسی درس خارج‌فقه دارند که بعضی از آنها در فیضیه و برخی هم در بیوت خود تدریس می‌کنند. لطفی از بیان جزئیات بیشتر درباره نام و نشانی این افراد خودداری کرد، اما در پاسخ به این سؤال که نحوه ارتباط آیت‌الله سیستانی در قم با مراجع و بیوت و علما چگونه است، توضیح داد که آقای شهرستانی، نماینده آیت‌الله سیستانی، سیاست درهای باز را در قم پیگیری می‌کنند، به همین جهت با افرادی از گروه‌ها و نحله‌های مختلف فکری دیدار می‌کنند و در مناسبات مختلف، از جمله اعیاد و روضه‌ها حضور دارند.

لطفی در کانال خود مطلبی را به این دیدار اختصاص داده بود او در این مطلب درباره محتوای دیدار انجام‌شده چنین نوشته بود: برخی از علمای قم در سفری به نجف به دیدار آیت‌الله سیستانی رفتند که در این دیدار، آیت‌الله سیستانی به سه نکته اشاره داشت:

۱٫ از روحانیون عراق خواسته‌ام به‌هیچ‌وجه وارد مناصب دولتی نشوند و در صورت تمایل یا نیاز به ورود، لباس روحانیت را کنار گذاشته و از حوزوی‌بودن استعفا دهند.

۲٫ از نیروهای حشدالشعبی (بسیج مردمی عراق) اکیدا درخواست کردم به‌هیچ‌عنوان وارد فعالیت اقتصادی نشوند.

۳٫ در هیاهوهای سیاسی داخل ایران نگرانم که وضعیت معیشتی مردم به فراموشی سپرده شود.

او در گفت‌وگوی خود با «شرق» اضافه کرد که کسانی که با نگاه سیاسی آیت‌الله سیستانی آشنایی داشتند از طرح این نکات چندان شگفت‌زده نشدند. نظرات آیت‌الله سیستانی نزدیک به نظرات آیت‌الله خویی است. ایشان هم به مثابه آیت‌الله خویی به تفکیک بین علما از اشتغالات رسمی و حکومتی اعتقاد دارد.

بازدید اپلیکیشن 158 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید