حساب و کتاب جیب دولت در پایان سال از زبان وزیر اقتصاد

اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی جزئیات درآمد کشور را براساس سهم درآمد مالیات، نفت و گمرک تشریح کرد و گفت: ۲۵ هزار میلیارد تومان به طرحهای عمرانی پرداخت شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی طیب نیا پس از بازدید خزانه کشور گفت: از مجموع ۲۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد نقدی دولت که تاکنون حاصل شده است، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توسط سازمان امور مالیاتی و گمرک وصول شد و حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به وزارت نفت است.
وی اضافه کرد: این افزایش درآمد مالیاتی نشان می‌دهد که درآمد مالیاتی در مقایسه با درآمد نفتی ۱۴۲ درصد رشد داشت، از این رو معتقدیم ضریب مقاومت اقتصادی ایران افزایش یافته است.
وزیر اقتصاد گفت: خزانه کل کشور تا پایان امسال به کار خود ادامه می دهد و اگرچه امسال از نظر بودجه سال سختی داشتیم، اما بودجه را به نحو مناسبی به پایان رساندیم و توانستیم پرداخت‌های جاری و اجتناب ناپذیر از جمله حقوق و مزایا را در زمان مقرر پرداخت کنیم، به ویژه ۲۰ اسفند توانستیم حقوق و مزایای کارمندان دولت را پرداخت کنیم.
وی ادامه داد: در زمینه بودجه عمرانی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان پرداخت داشتیم، ضمن اینکه موفق شدیم حدود ۹ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه یا اسناد بهادار دولتی را به موقع پرداخت کنیم حتی مقید بودیم پرداخت ها را یک روز زودتر انجام دهیم، ضمن اینکه مبلغی که باقی مانده و سر رسید آن ۲۵ اسفند بود به موقع پرداخت شد که نشانه ای از خوش حسابی دولت است مبنی بر اینکه اگر از مردم قرض می گیریم، به موقع قرض خود را به همراه سود آن پرداخت می‌کنیم.
طیب نیا گفت: در حالی امسال درآمدی مالیاتی در مقایسه با درآمد نفتی رشد ۱۴۰ درصدی داشت که بخش خصوصی هم از سازمان امور مالیاتی رضایت داشت، یعنی مهم این است که هم سهم مالیات را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم و هم رضایت عمومی افزایش یابد.
وی افزود: شفاف سازی انجام شده در فرآیند گمرک موجب افزایش چند برابری کشفیات قاچاق، افزایش درآمد دولت از محل واردات و کاهش قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار شد.

بازدید اپلیکیشن 46 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.