جمعه پر از حادثه: سیل در گیلان، طوفان در آمریکا و زلزله در مکزیک

اجتماعی

اخبار امروز ایران و جهان بیش از هر چیز پیرامون سه واقعه طبیعی است: سیل در استان گیلان ایران، طوفان در آمریکا و زلزله در سواحل مکزیک.

اداره کل هواشناسی گیلان پنج شنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که با شمالی شدن جریانات، شرایط برای بارندگی و وزش باد (گاهی شدید)، کاهش دما، رعد و برق و احتمال تگرگ فراهم می‌شود و بر این اساس، آسمان استان طی امروز (جمعه) ابری و مه آلود، بارندگی و وزش باد (بعضی نقاط شدید)، رعد و برق، کاهش دما، عصر و شب کاهش ناپایداری خواهد بود. این پیش بینی درست بود و امروز فقط ظرف ۶ ساعت، ۲۵۰ میلی متر باران در لاهیجان باریده است و بارش باران باعث آبگرفتگی شدید معابر در سه شهر رودسر، لاهیجان و لنگرود شده است. این مساله باعث شده که مسافران تعطیلات تابستانی در گیلان با مشکلاتی روبرو شوند و در اماکن ورزشی اسکان داده شوند.

از سوی دیگر مرکز ملی بررسی توفان ایالات متحده اعلام کرد که سه توفان شدید به طور همزمان سواحل و ایالت های این کشور را در حاشیه اقیانوس اطلس در معرض تهدید قرار داده است.
به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، مرکز مزبور پیش بینی کرد که توفان شدید ایرما فردا (شنبه) سواحل ایالت فلوریدای آمریکا را در هم خواهد کوبید.
بر همین اساس، شدت توفان کاتیا که مسیر ایرما را در پیش گرفته، در حال افزایش است و توفان خوزه نیز در حال شدت گرفتن است.
سواحل آمریکا نزدیک به اقیانوس اطلس هم اکنون به طور همزمان شاهد شکل گیری سه توفان است که از سال ۲۰۱۰ به این سو بی سابقه است.
ساور سیمسون کارشناس هواشناسی بر اساس معیارهای جهانی پیش بینی کرد: توفان ایرما که از سه شنبه گذشته در حال شدت گرفتن بوده است، در رده پنجم توفان های شدید جهان قرار خواهد گرفت.
بر پایه این گزارش، مقامات ایالت فلوریدا حالت فوق العاده اعلام کرده اند و در حال خارج کردن ساکنان از جزایر کیزفلوریدا و شهر میامی هستند.
با توجه به این موضوع که سرعت تندباد ایرما به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد، کارشناسان هواشناسی هشدار داده اند که قدرت آن، توفان ویرانگر هاروی را پشت سر خواهد گذاشت.
شایان ذکر است هاروی در اواخر اوت گذشته، ایالت تگزاس آمریکا را درنوردید و دستکم ۷۰ کشته و حدود ۱۸۰ میلیارد دلار خسارت برجا گذاشت .
توفان ایرما تقریبا ۹۵ درصد جزایر سن مارتین فرانسه را از بین برد و دستکم ۸ کشته و بیش از ۲۰ زخمی برجا گذاشت و به طور تقریبا کامل تاسیسات زیربنایی جزایر آنتیگوا و باربودا (Antigua & Barbuda) واقع در شرق دریای کارائیب نابود کرد.
به گزارش ایرنا، توفان سهمگین ایرما پس از وارد کردن خسارات سنگین به شماری از جزایر در منطقه دریای کارائیب که به کشته شدن ۱۴ نفر انجامید، از پنجشنبه شب راهی ایالت فلوریدای آمریکا شده است.
این توفان که سرعت آن به ۱۸۰ مایل (۲۹۰ کیلومتر) در ساعت می‌رسد و ابعاد آن در حد و اندازه کشور فرانسه است، گروهی از جزایر کارائیب از جمله بارابودا، سن مارتین و ویرجین را درنوردید، درختان را از جا کند و خانه‌ها و بیمارستان‌ها را ویران کرد.
این توفان روز پنجشنبه با سرعتی نزدیک به ۱۷۵ مایل بر ساعت به سواحل شمالی جمهوری دومینیکن و هائیتی رسید و همچنین خرابی‌های بسیاری در جزایر تورکس و کایکوس به بار آورد.
انتظار می‌رود این توفان با یک درجه کاهش شدت، ابتدا به کوبا و روز یکشنبه به ایالت فلوریدای آمریکا برسد. مردم ساکن جزایر کارائیب در شرایطی که هنوز تحت‌ تاثیر خرابی‌های گسترده توفان ایرما هستند، باید خود را برای توفان درجه سه دیگری به نام خوزه آماده کنند که از یکشنبه به این منطقه می‌رسد.
همزمان در برخی شهرهای آمریکا همچون میامی، صف‌های طولانی برای خرید آب و آذوقه تشکیل شده و میزان فروش بنزین حتی تا پنج برابر افزایش یافته است.
این در شرایطی است که به تازگی توفان سهمگین دیگری موسوم به هاروی، ایالت تگزاس آمریکا را درهم کوبیده و خسارت‌ها جبران‌ناپذیری از خود به جای گذاشته است. پیش‌بینی می‌شود جبران این خسارت‌ها نیازمند بودجه‌ای بالغ بر ۱۸۰ میلیارد دلار باشد.
این توفان که سخت‌ترین توفان پنج دهه گذشته در این منطقه به شمار می‌رود، نزدیک به ۷۰ تن را کشت، بیش از یک میلیون شهروند را آواره کرد و نزدیک به ۲۰۰ هزار خانه را در مسیری به طول ۵۰۰ کیلومتر ویران ساخت.

و در نهایت به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امروز صبح پیش زلزله ای به قدرت ۸ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) سواحل جنوبی مکزیک را لرزاند. آمار کشته های این زمین لرزه تاکنون به ۵ نفر رسیده است.
همچنین به گزارش دیگر منابع خبری این زلزله مهیب پایخت مکزیک را به لرزه در آورده است، برق در بسیاری از بخش های شهر قطع شده و مردم در حال فرار از ساختمان ها هستند.
مرکز زمین شناسی آمریکا مقیاس این زمین لرزه را ۸ ریشتر و کانون لرزه آن را ۱۶۷ کیلومتری غرب تاپاچولا ایالت جنوبی چیاپاس مکزیک اعلام کرده است. این زمین لرزه ۳۵ کیلومتر عمق داشته است.
حتی در مناطق دور دست مکزیکوسیتی این زمین لرزه احساس شده است و مردم از ترس ریزش ساختمان ها در خیابان های تاریک تجمع کرده اند.
تاکنون گزارشی از تلفات این زمین لرزه منتشر نشده است .
سیستم هشدار سونامی ایالات متحده آمریکا این زمین لرزه را تهدیدی برای سونامی احتمالی در چندین کشور آمریکای مرکزی از جمله خطوط ساحلی گواتمالا، هندوراس،مکزیک، السالوادور و کوستاریکا دانسته است.
تهدید سونامی احتمالی در هاوایی، گوام و دیگر جزایر اقیانوس آرام در دست بررسی قرار دارد.

بازدید اپلیکیشن 211 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.