جزییات حمله به ماهی‌گیران ایرانی توسط سعودی‌ها

سیاسی

ماهی‌گیران ایرانی روز گذشته به گارد مرزبانی عربستان اعلام کرده‌اند که ماهی‌گیر هستند و هنگامی که در حال برگشت بودند به سمت آنها تیراندازی شده است.

ابوالفضل حسن‌بیکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرگزاری میزان جزییات جدیدی از این ماجرا را شرح داده است:

بر اساس اطلاعات اولیه‌ای که ما داریم، ماهی‌گیران ایرانی روز گذشته به طرف مقابل اعلام کرده‌اند که ماهی‌گیر هستند و هنگامی که در حال برگشت بودند به سمت آنها تیراندازی شده است.

هنوز اینکه دو قایق ماهی‌گیری صیادان بوشهری وارد آبهای سرزمینی عربستان شده‌اند یا نه، تایید نشده است اما حتی اگر به دلیل گم کردن مسیر یا قرارگیری در جبر دریا، وارد آب‌های سرزمینی کشور مقابل شده باشند، آنها طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی باید با بلندگو اخطار و تذکر بدهند که از آبهای سرزمینی خارج شوید نه اینکه به سمت آنها تیراندازی کنند.

از این دست موارد که قایق‌ها و لنج‌های کوچک ماهی‌گیری کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی قایق‌های ماهی‌گیری کره و ژاپن، به اشتباه وارد آب‌های سرزمینی ما شده باشند، روزانه ده‌ها مورد اتفاق می‌افند اما ما با همه این موارد طبق قوانین موجود بین‌المللی رفتار می‌کنیم و به آنها اخطارهای لازم را می‎‌دهیم.

تشخیص قایق ماهی‌گیری با قایق نظامی بسیار ساده و آسان است و نمی‌توان گفت که نیروهای گارد مرزبانی عربستان به اشتباه تصور کرده‌اند آن قایق ماهی‌گیری، یک قایق نظامی است.

سعودی‌ها تحقیقا می‌دانند که تیراندازی به سمت قایق ماهی‌گیری، یک جرم بین‌المللی است. سربازان عربستانی این روزها به دلیل شکست‌های پیاپی نظامی و سیاسی‌شان در منطقه، به حدی وحشت‌زده شده‌اند که با حالت دیوانگی و جنون، به سمت هر شیء و وسیله‌ای که می‌بینند تیراندازی می‌کنند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همانگونه که تا کنون عمل کرده است، باید این موضوع بسیار مشکوک را به صورت جدی بررسی کند تا شرایط تنبیه طرف مقابل فراهم شود.

بازدید اپلیکیشن 243 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

  1. نخر اونا دیوونه نیستن . تازه خوب هم میدونن که طرفشون ماهی گیر هست ولی چون ایرانیه نامردا عمدا این کارو کردن . پس آقای مسئول لطف کنید شما هم جواب متقابل بدید . تا هم تونستیم انتقام حق این بنده خدا رو گرفته باشیم و هم اونا بدونن که هیچ وقت نمیتونن با یه ایرانی در بیفتن . با صحبت و تهدید فقط به خودمون خندیدیم باید همیشه با اینجور همسایه کثیف عمل کرد نه شعار

  2. متاسفانه تنها کاری که میتونیم بکنیم محکوم کردن نه بیشترر.فوقش اونا هم میگن فکر کردیم قایق نظامی بوده مث آمریکایی ها که هواپیمای نظامی رو از مسافری تشخیص ندادن …البته دادن و ولی توجیح کردن وگرنه با چشم غیر مسلح هم قابل تشخیص بود چ برسه ب ناو جنگی

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.