توضیح درباره یک غلط رایج؛ آیا امام صادق (ع) موسس مذهب شیعه است؟

فرهنگی

عضو هیات علمی پژوهشگاه آینده روشن با بیان اینکه عنوان “رییس مذهب شیعه” برای امام صادق(ع) یک غلط مشهور است، گفت: مذهب تشیع در واقع همان اسلام ناب محمدی(ص) است که از جانب خداوند و توسط پیامبر اکرم(ص) عرضه شده است، اما تفکر شیعه در زمان امام صادق(ع) و به وسیله ایشان احیا و منتشر شد.

مجید احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درخصوص عنوان “رییس مذهب شیعه” برای امام صادق(ع)، بیان کرد: این باور غلطی است که در تاریخ معاصر بین مردم جا افتاده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه آینده روشن با بیان اینکه شیعه معتقد است که رییس مذهب شیعه، پیامبر اکرم(ص) است و اینکه امام صادق(ع) را رییس مذهب شیعه می نامند یک غلط مشهور است، افزود: دلیل اینکه امام صادق (ع) به این عنوان مشهور شده‌اند را می‌توان در این مساله دانست که با توجه به فضای سیاسی زمان ایشان، امکان انتشار علوم اهل بیت(ع) توسط این بزرگوار بیشتر فراهم بوده و به همین دلیل تقریبا تفکر شیعه به وسیله امام صادق(ع) احیا شد.

احمدی تصریح کرد: اصول مذهب شیعه توسط پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی(ع) تبیین شده و آنچه که امام صادق(ع) به تبیین آن پرداخته، فروع دین و مذهب شیعه است.

وی با بیان اینکه مذهب جعفری امتداد مذهب نبوی است، گفت: اینکه امام صادق(ع) را رییس مذهب شیعه بدانیم بسیار غلط است و اینگونه تصور می‌شود همانگونه که محمد ادریس شافعی رییس مذهب شافعی و ابوحنیفه رییس مذهب حنفی است، امام صادق(ع) هم رییس مذهب جعفری است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه آینده روشن در آخر افزود: مذهب شافعی، حنفی، حنبلی و مالکی به خاطر مسائل سیاسی از اسلام راستین فاصله گرفته‌اند، اما مذهب تشیع در واقع همان اسلام ناب محمدی(ص) است که از جانب خداوند و توسط پیامبر اکرم(ص) عرضه شده است

بازدید اپلیکیشن 297 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

پاسخ دهید