بیانیه پیشمرگه کردستان عراق در واکنش به اظهارات سرلشکر باقری

جهان

وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای به اظهارات سرلشکر باقری مبنی بر مخالفت تهران با همه پرسی استقلال اقلیم واکنش نشان داده و ادعاهایی را در این خصوص مطرح کرده است.

به گزارش مهر، سرلشکر محمد باقری، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره‌ رفراندوم ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ در اقلیم کردستان نظرات خویش را ارایه‌ و تاکید کرده بود که‌ این رفراندوم مشکل زاست و نباید برگزار شود.

با این حال، سخنگوی وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان در واکنش به اظهارات سرلشکر باقری بیانیه صادر کرد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان ادعا شده است: به‌ همه‌ اعلام می کنیم که‌ صحبت کردن درباره‌ حقوق مردم کردستان در حوزه‌ کاری ایشان نیست و این دخالت روشن در کار و امور داخلی اقلیم کردستان به‌ شمار می رود!

ادعای اقلیم کردستان مبنی بر دخالت سرلشکر باقری در امور داخلی این اقلیم درحالی است که رویکردهای تجزیه طلبانه آن تنها برای عراق تهدید محسوب نمی شود، بلکه امنیت تمام منطقه را هدف قرار می دهد و به همین دلیل، برگزاری همه پرسی غیرقانونی در اقلیم کردستان، نه تنها واکنش تهران که واکنش قاطعانه تمامی کشورهای منطقه را می طلبد.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود مدعی شده است: انجام دادن رفراندوم حق طبیعی و جهانی مردم کردستان است و بجز خود مردم کردستان هیچ کس دیگری حق صحبت کردن در این خصوص را ندارد.

اقلیم کردستان به این مسأله اشاره نکرده است که کدام قانون به این اقلیم اجازه برگزاری رفراندوم را می دهد. طبق آنچه که در قانون اساسی عراق آمده، بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی کشور تأکید شده است.

حال این سؤال برای افکار عمومی به وجود می آید که چگونه ممکن است جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در قبال یک اقدام کاملا غیرقانونی که پیامدهای وخیم برون مرزی نیز به دنبال خواهد داشت، سکوت اختیار کنند؟

بازدید اپلیکیشن 348 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

    1. جناب hsh پس چطور حسابیه که ایالت کالیفرنیا توو این روزا قصد جدایی داره شما و امثال شماها خوش خوشکتون میشه ولی حالا واسه ما تز دوراندیشی ورمیدارید??? به قول استاد زیباکلام این حرفا فقط واسه سوءاستفادس که ازش دم میزنید…

  1. خود مسعود بارزانی می‌دونه که اگر فرضا کشور کردستانی به وجود بیاد حتی با وجود داشتن سرمایه نفتی، مشکلاتی خیلی بزرگتری داره. چه جوری نفتشو بفروشه وقتی با محصور بین چهار کشوری هست که همه با استقلالش مخالفن، پس طبیعتاً به کل ارتباط با جهان از طریق زمینی و هوایی قطع میشه. پس اگر همه این کشور ها توی موضعشون محکم باشن، کشوری به نام کردستان به وجود نمی‌آید که اگر هم بیاد از یک مدت کوتاه از هم می پاشه. مردم کردستان باید اجازه باشند.

  2. جناب hsh پس چطور حسابیه که ایالت کالیفرنیا توو این روزا قصد جدایی داره شما و امثال شماها خوش خوشکتون میشه ولی حالا واسه ما تز دوراندیشی ورمیدارید??? به قول استاد زیباکلام این حرفا فقط واسه سوءاستفادس که ازش دم میزنید…

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.