بیانیه تعدادی از شاعران علیه یک خواننده تازه مشهور شده پاپ

فرهنگی

تعدادی از شاعران و ترانه‌سرایان با انتشار بیانیه‌ای با موضوع «تضییع حقوق مولفین و حواشی ایجاد شده توسط حمید هیراد»، خواستار رسیدگی این موضوع از طریق مراجع ذیربط شدند.

در متن این بیانیه که توسط علیرضا بدیع، شاعر و ترانه‌سرای مطرح کشورمان در اختیار گروه هنر خبرگزاری مهر قرار گرفته، آمده است:

«در کشور ما، احترام به حق مالکیت اثار هنری امری‌ است فراموش شده و در این میان، شاعران بسیاری نیز قربانی آن شده‌اند. از سویی عدم واکنش صنفی نیز به وخیم‌تر شدن این ناهنجاری انجامیده است. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد، صیانت از آثار ادبی‌ است. طبیعتا زمانی ‌که این مسئولیت پذیری در قبال آثار کسانی چون مولانا و شهریار تبریزی و سیمین بهبهانی وجود نداشته باشد، شعر و ترانه‌ امروز نیز از گزند دستبرد نوآمدگان در امان نخواهد ماند.

ما جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان ضمن ناپسند دانستن سرقت ادبی و محکوم کردن آن، موارد زیر را که توسط حمید هیراد خواننده صورت گرفته‌است، ناشایست دانسته و خواستار رسیدگی مراجع ذیربط در جهت احقاق حقوق از دست رفته صاحبان آثار هستیم:

۱. استفاده اثر بدون کسب مجوز از صاحب اثر

۲. ضایع کردن حقوق مادی_معنوی شاعران و ترانه‌سرایان

۳. جعل نام و دستبرد در متن بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر

۴. تلفیق ابیاتی از شعرای مختلف بدون کسب اجازه و ثبت تمامیت این کلاژ به نام حمید هیراد در پوستر و صفحه شخصی وی

۵. هتاکی و طرح داعیه‌ شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده‌اند

۶. اهانت‌های زننده‌ مدیر برنامه‌های حمید هیراد به منتقدان و کاربرد عبارات سگ‌های هار و گرسنه در مورد منتقدان!

در پایان ضمن پای‌فشاری بر مصالح صنفی خویش اعلام‌ می‌داریم که تا احقاق حق یک‌یک شعرایی که به دلیل نداشتن رسانه‌ای رسا، از گفتار وا مانده‌اند، از کار نخواهیم ماند.

و اما روی اصلی این پیکان به سمت تهیه‌کنندگان این دست آثار است که بدون توجه به حقوق پایمال‌شده، تنها به فکر تهیه‌ آثاری سودآور بدون منفعت ملی و ارتقای فرهنگی می‌باشند. بی شک این بنگاه‌های اقتصادی نیز باید پاسخگوی مطالبات برحق صنف شاعران و ترانه‌سرایان باشند و در صورت عدم توجه به مطالبات مذکور، با برخوردهای وسیع‌تر صنفی و دیگر اقدامات قضایی مواجه خواهند شد.

علی آذر، اکبر آزاد، روزبه آزادی، محسن انشایی، علی ایلیا، یلدا انگالی، مهدی ایوبی، سارا بالو، علیرضا بدیع، روزبه بمانی، محمدعلی بهمنی، سعید بیابانکی، امیر پیرنهان، پریا تفنگ‌ساز، امیر توده فلاح، هما سعادت، امید صباغ نو، حامد عسکری، اصغر علی کرمی، حسن علیشیری، نیلوفر لاری پور، امیرحسین مدرس، ایلیا منفرد، میثم یوسفی و … تعدادی از امضاء کنندگان این بیانیه هستند.

بازدید اپلیکیشن 260 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

 1. خب حق دارن بنده خدا هاا…
  یکی از راه رسیده بدون اینکه اجازه ای بگیرهه یا هزینه ای پرداخت کنه .از هر ترانه و شعری چن بیت شو چسبونده بهم شده یه ترانه ؟
  اونم مفت و مجانی ؟
  بدبخت اون ترانه سرا ..این ادم پولشو میخوره اون شاعر حرص شو ….
  بنظرم باید برخورد جدی بشه وگرنه این اولینش نخواهد بود آخرینش هم نخواهد بود

 2. خیلی علی رضا بدیع رو درک نمی کنم.
  نمی دونم چطور زندگی می کنه، اما اون تعبیر مدیر برنامه در باب آقای بدیع بسیار صدق می کنه. کلا به خواننده هایی که کارشون گرفته، گیر میده و تابلو ست که حال خوشی نداره.
  اما در باب موضوع موارد ذکر شده شعرا برای طرح دعوا، اگر واقعا درست باشه، قطعا باید برخورد بشه و کار درستی نیست.
  شاعر نیستم، ولی فکر می کنم با توجه به وزن قالب های شعری، اگر موضوعی تکراری بخواد توسط شاعر دیگه طرح بشه، امکان اینکه یه شباهت هایی وجود داشته باشه، وجود داره.

پاسخ دهید