بهترین ها فریاد نمی زنند

فرهنگی

برای عادل فردوسی پور که بی رقیب بهترین چهره تلویزیون در سال ۹۷ بود
۱٫ امسال سال عادل است بدون هیچ شک و شبهه ای. او با اختلاف مرد سال تلویزیون است، مردم هم سه شنبه شب با آرای خود این ماجرا تایید کردند. رای مردم آنهم در فضای غبار آلود ستاره ، مربع اسپانسر جام جم مهر تاییدی بود بر بهترین بودن او . عادل ایستاد و جنگید تا ثابت کند با همه نامرادی ها با همه سنگ اندازی ها بهترین است. او برای فریاد زدن بهترین بودن خودش پشت هیچ تریبونی مجیز مدیری را نگفت ، از کسی هم نخواست تا برای مدیرانش کف و هورا بکشند.
۲٫ یکی از پشتوانه های عادل در همه این سال ها و به خصوص امسال مخاطبانی هستند، که هر هفته با پیامک های که اتفاقا برایشان بار مالی هم دارد، از او حمایت می کنند. اما هیچ وقت آنها را به رخ نکشید. او سال هاست برای بهترین بودن روی سن می رود و جایزه می گیرد، اما هیچ وقت پشت تریبون طرفدرانش را به رخ نکشید تا سلبریتی بودنش را فریاد بزند.
۳٫ عادل در همه این سال ها انواع و اقسام تهمت ها را شنیده و تحمل کرده، بارها مورد حمله شدید منتقدانش قرار گرفته، گاف های برنامه اش سوژه رسانه های مجازی و کاغذی شد. امسال حدت وشدت همه این تهمت ها، انتقادها و حملات بیشتر از قبل بود، اما عادل برای پاسخ دادن به آنها ویدیو ضبط نکرد و منتقدانش را شاکی طور به خاک و خون نکشید. او به جای ویدیو ضبط کردن و شیر کردن آن در فضای مجازی ، سکوت کرد ، چون بهترین ها هیچ وقت هیاهو نمی کنند با کارشان جواب منتقدها و دشمنانشان را می دهند. چون می داند بهترین است ، پس نیازی ندارد حقانیتش را داد بزند.
۴٫ عادل فردوسی پور بیست سالی است که نود را روی آنتن دارد، تاثیر گذاری او برمتن فوتبال ایران برای همه ثابت شده است. دوست و دشمن این موضوع را با قاطعیت تایید می کنند. فقط کافی است بزنگاه های مهم فوتبال ایران را در این بیست سال فهرست کنید، ردپای نود و تاثیرات مثبتی که برنامه عادل بر این وقایع داشته نشان می دهد که او وبرنامه اش از چه ضریب نفوذی برخوردار هستند. اما عادل هیچگاه مدعی این نشد که خودش و برنامه اش در کاهش فساد در فوتبال ایران و یا بهبود شرایط آن موثر بود. او این ادعا را فریاد نمی زند چون نتیجه تاثیر گذاری اش را در واقعیت و به شکل عیان می بینند، پس نیازی ندارد که هرهفته در لنز دوربین برنامه اش زل بزند و این موضع را تو مخ مخاطب فرو کند.
۵٫ برنامه های عادل در بدترین شرایط ممکن یعنی پخش در زمانی غیر از باکس اصلی ، بالای یک میلیون و پانصد هزار پیامک دارد. در حالت معمولی ، این رقم به بالای دو میلیون می رسد و در شرایط ایده ال این رقم از ۴ میلیون پیامک را هم رد می شود . همین پیامک ها کافی است تا مشخص شود نود و عادل سال هاست مخاطب میلیونی دارند. او و برنامه اش در بدترین و بحرانی ترین شرایط تلویزیون – اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود-همین میزان مخاطب را نه تنها حفظ کرد که حتی افزایش هم داد. اما هیجکس به یاد ندارد که عادل در مراسمی پشت تریبون برود و مدعی شود که باعث آشتی مخاطب با تلویزیون شده. مساله ای که نه تنها اداعا نیست بلکه یک واقعیت عیان است، اما او هیچگاه منت این ماجرا را سر تلویزیون نگذاشت ، چون بهترین ها می دانند وظیفه شان از تولید یک برنامه جذب بالاترین حد مخاطب است.
۶٫ اگر الان در کوچه و خیابان راه بیفتید و از مردم رهگذر و کسبه بپرسید که نام چند برنامه تلبویزیونی را بگویند، از هر پنج نفر ، حداقل سه نفر از برنامه «نود» نام می برند. این یعنی« نود» یکی از برند های تلویزیون است، اما تا حالا شنیده اید که عادل بگوید من و برنامه ام برند تلویزیون هستیم. او نمی گوید چون واقعا برند تلویزیون است . وقتی نباشی آن را فریاد می زنی.

نظرات کاربران

پاسخ دهید