با فکر خود تایپ کنید

دانش و فناوری

به تازگی دستگاه جدیدی برای خوانش مغز ساخته شده که افراد به کمک آن می‌توانند افکارشان را در رایانه تایپ کنند. صحت عملکرد این دستگاه ۹۰ درصد است.

این دستگاه که AlterEgo نام گرفته به جای برقراری ارتباط با دستگاه‌های هوشمند در سکوت افکار کاربر را ترجمه می‌کند و به او قدرتی خارق العاده می‌دهد. هنگامیکه افراد تصمیم می‌گیرند جمله را به زبان بیاورند، مغز آن‌ها سیگنالی به عضله‌های صورت می‌فرستد. این روند حتی بدون آنکه فرد کلامی بر زبان بیاورد انجام می‌شود.

دستگاه مذکور حسگر‌هایی دارد که ۷ بخش کلیدی صورت در گونه، فک و چانه را رصد می‌کنند و می‌تواند کلمات را شناسایی کنند.

شرکت‌های دیگر مانند Neuralink (متعلق به الون ماسک) مشغول ساختن دستگاه‌های مشابه هستند. محققان MIT دستگاه AlterEgo را ساخته اند که قابلیت شناسایی اعداد صفر تا ۹ و ۱۰۰ واژه را دارد.

آرناو کاپور سازنده این دستگاه می‌گوید: AlterEgo به کاربر قدرت خارق العاده می‌دهد. این سیستم در حقیقت یک گجت پوشیدنی است که یک سیستم رایانشی دارد و به طور مستقیم به یک برنامه متصل می‌شود. این برنامه قابلیت جستجو در گوگل را دارد.

الکترود‌های موجود در دستگاه سیگنال‌های عصبی عضلانی در فک و صورت را رصد می‌کنند. این سیگنال‌ها زمانی ارسال می‌شوند که کاربر جمله‌ای را در ذهن خود بیان می‌کند. در مرحله بعد سیگنال‌ها به یک سیستم ماشین یادگیری ارائه می‌شوند که برای برقراری ارتباط میان سیگنال‌ها و واژه‌های خاصی آموزش دیده است.

این دستگاه شامل دو هدفون نیز است که ارتعاشات استخوان‌های صورت و گوش داخلی را منتقل می‌کنند.

این هدفون‌ها گوش را نمی‌پوشانند بنابراین کاربر می‌تواند بدون اختلال در فرایند محاوره، اطلاعات مورد نیازش را دریافت کند.

این دستگاه به کاربران اجازه می‌دهد بدون ردیابی با گوگل ارتباط برقرار کنند.
منبع: خبرگزاری مهر

بازدید اپلیکیشن 58 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید