آیا روزه‌داری سبب ریزش عضلات ورزشکاران بدنسازی می‌شود؟

سلامت و زندگی

پرورش اندام و داشتن اندامی متناسب به یکی از محبوب ترین ورزش های دنیا تبدیل شده است و این محبوبیت چند سالی است که در کشور ایران نیز به اوج خود رسیده است و روز به روز بر تعداد باشگاه های پرورش اندام اضافه می شود و کمتر محله ای را می توان یافت که حداقل یک باشگاه بدنسازی در آن یافت نشود.

در حقیقت پرورش اندام یک سبک زندگی سالم و درست است که در آن افراد روزانه ورزش های مقاومتی را در کنار ورزش های هوازی انجام داده و با رعایت رژیم های غذایی اصولی مواد غذایی ناسالم از جمله انواع و اقسام فست فود ها و سرخ کردنی ها و روغن ها و قندهای مضر را به صورت کلی از زندگی غذایی خود حذف می کنند و با رعایت نسبت منطقی از پروتیین ها و کربوهیدارت ها و چربی های اشباع برای هر تیپ بدنی، سعی در داشتن یک سیستم قلبی و عروقی و همچنین ماهیچه های مقاوم دارند.

این ورزش در سال های اخیر با چالش های جدی مواجه شده است که مهمترین آنها چالش استفاده از مکمل ها و داروها و استروییدهای پرورش اندام است که استفاده نادرست از این موارد و همچنین ورود شرکت های غیر مجاز و تولید مکمل های تقلبی و برخی از مربیان سودجو دست به دست هم داده است تا سلامت این ورزش را با آسیب جدی مواجه کند و جوانان ایران زمین را با انواع و اقسام بیماری های قلبی و عروقی و کلیوی و کبدی روبرو کند.
حال یکی از چالش هایی که هر ساله ذهن طرفداران این رشته را به خود مشغول می کند چالش روزه داری است که بحث ها و گفتگوهای زیادی در این رابطه در فضای مجازی و در باشگاه های پرورش اندام با حلول ماه مبارک رمضان به وجود می آید.

اما حقیقت چیست؟ آیا عضلات افرادی که پرورش اندام کار می کنند در ماه مبارک رمضان با آسیب مواجه می شود و یا در صورت رعایت برخی از اصول این افراد می توانند عضلات خود را حفظ کنند و در عین حال از برکات و فضایل این ماه الهی بهره ببرند؟

پاسخ این است که افرادی که در رشته پرورش اندام فعالیت می کنند دو دسته هستند:
۱- تیپ های بدنی اندومورف که با قصد کاهش وزن به این ورزش می پردازند و قصد دارند که درصدی از وزن خود را کاهش داده و به تناسب اندام برسند که اگر سری به باشگاه های بدنسازی بزنید تعداد این افراد قابل توجه است: این افراد در ماه مبارک رمضان با هدف آنها همراه است و اگر به برخی نکات توجه کنند می توانند به خوبی از این ماه در جهت کاهش وزن استفاده کنند.

۲- تیپ های بدنی اکتومورف یا افرادی که در فاز افزایش وزن قرار دارند: به این افراد توصیه می شود که سه تا چهار جلسه بیشتر تمرین نکنند و در هر جلسه بیشتر از ۴۰ دقیقه تمرین نداشته باشند و سعی کنند استراحت بیشتری با توجه به شرایط ویژه این ماه داشته باشند.

نکته قابل توجه این که افرادی که در این ورزش بدون استفاده از داروها و استرویید ها تمرین کرده اند و رشد عضلات آنها طبیعی است هرگز نباید نگران از دست دادن عضلات خود باشند و افرادی که به دلیل استفاده از استرویید ها به حجم عضلانی رسیده اند قطعا هر زمان که مصرف این داروها را ترک کنند با ریزش عضلات خود مواجه می شوند و تنها در یک صورت بدن دهیدارته می شود و آن در صورتی است که فرد در صبح تمرینات خود را انجام دهد و بعد از آن مشغول به کار روزانه و زیر آفتاب قرار بگیرد و شانزده ساعت روزه داری را تحمل کند و به مقدار کافی آب از افطار تا سحر دریافت نکند که در این صورت روزه داری با پرورش اندام می تواند مضر باشد ولی اگر زمان تمرینات خود را به نیم ساعت قبل از افطار و یک ساعت پس از آن تنظیم کنید مشکلی برای عضلات شما به وجود نمی آید.

منبع: سایت تبیان

بازدید اپلیکیشن 87 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.