آنچه باید درباره حمله موشکی دیشب آمریکا به سوریه بدانید

جهان

منابع خبری غربی شب گذشته از حمله موشکی غافلگیرانه آمریکا به پایگاهی هوایی در نزدیکی استان حمص سوریه خبر دادند.
این حمله به بهانه حادثه شیمیایی روز سه شنبه استان «ادلب» صورت گرفته که موتور تبلیغاتی و رسانه ای غرب انگشت اتهام آن را در روز های گذشته به سمت دولت سوریه نشانه رفته است.

تارنمای خبری شبکه «ان.بی.سی» در این خصوص اعلام کرد که آمریکا شامگاه پنجشنبه به وقت محلی ۵۹ موشک «تاماهاک» را به سمت سوریه شلیک کرده است.

«ان.بی.سی» به نقل از یک مقام دیگر ادعا کرد که روسیه پیش از دستور حمله در جریان آن قرار گرفته بوده است.

خبر حمله موشکی آمریکا به سوریه درحالی منتشر می شود که جلسه روز پنجشنبه (به وقت محلی) شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حادثه شیمیایی ادلب ساعتی پیش بدون رای گیری درباره پیش نویس قطعنامه های پیشنهادی پایان یافته بود.

این در حالیست که شماری از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا روز پنجشنبه درباره احتمال حمله نظامی به سوریه به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور هشدار دادند که هر اقدامی در این باره نیازمند تایید کنگره است.

*** اولین واکنش جهانی به حمله امریکا
نماینده دائم سوئد در سازمان ملل با ابراز نگرانی از اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه بطور ضمنی آن را با بهانه ‏تراشی و دروغگویی دولت آمریکا و انگلیس در خصوص جنگ افزار کشتار جمعی عراق مقایسه کرد. ‏

به گزارش ایرنا ‘اولف اسکوگ’، نماینده دائم سوئد روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل گفت: من با ‘هانس ‏بلیکس’ در سال ۲۰۰۳ اینجا (شورای امنیت) بودم. البته که من نگران هستم.‏

**** حمله به سوریه چگونه انجام گرفت؟

پنتاگون می گوید دو ناو آمریکایی از شرق دریای مدیترانه یک پایگاه هوایی در غرب سوریه را هدف ۵۹ فروند موشک کروز قرار داده است. اما موشک‌های تاماهاک که در این حمله مورد استفادع قرار گرفته‌‌اند چه مشخصات فنی دارند؟

موشک‌های تاماهاک مورد استفاده قرار گرفته در این حمله هر کدام قیمتی در حدود ۳ میلیون دلار دارند. این موشک‌‌ها طول حدود ۶.۲۵ متر دارند و با وزن ۴۵۳ کیلوگرم و برد حدود ۲۵۰۰ کیلومتر می‌توانند در ارتفاع پایین به اهداف مورد نظر برسند.

تاماهاک موشک جنگی دور برد مادون سرعت صوت از نوع موشک کروز و با بالهای جمع شونده است که قابلیت پرتاب و استفاده در همه شرایط آب و هوایی و جوی را دارد. این موشک در دهه ۱۹۷۰ برای پرتاب از زیر دریایی‌های داخل آب به صورت دوربرد، ارتفاع پائین، و قابل شلیک توسط زیر دریایی‌های داخل آب توسط شرکت جنرال داینامیکس آمریکایی طراحی شد. از آن زمان تا کنون این موشک چندین بار توسط شرکت‌های زیر مجموعه‌ای و غیر زیر مجموعه‌ای ارتقا یافته است و هم اکنون توسط شرکت ریتون ساخته می‌شود.

بازدید اپلیکیشن 528 , بازدید سایت 1

نظرات کاربران

 1. این چه متنی بود ؟؟؟
  حالا یه تجزیه و تحلیل کامل از عواقب این حمله بصورت کارشناسی شده بفرمائید ؟؟
  واکنش روسیه ؟؟
  واکنش ایران ؟؟؟
  واکنش دولت سوریه ؟؟؟
  سایر موضع گیری ها ؟؟؟
  برآورد از وضعیت آینده ؟؟؟؟
  تاثیر آن بر مذاکرات ؟؟؟
  تاثیر آن در صحنه جنگ ؟؟؟
  پیش بینی وقایع آینده ؟؟؟
  گزینه های سیاسی حل کامل بحران ؟؟؟
  و ….. ؟؟؟؟

پاسخ دهید

توجه: برای ارسال کامنت باید ابتدا از طریق اپلیکیشن ۷صبح ثبت نام کرده باشید و سپس با اکانت ثبت شده به سایت وارد شوید.